1 Mayıs hazırlık çalışmaları engellenmeye çalışılıyor

  1 Mayıs hazırlık çalışmalarına baskı ve gözaltı… 1 Mayıs hazırlık çalışmalarına yönelik polisin engelleme ve gözaltına alması dün de devam etti. 1 Mayıs hazırlık çalışmaları yapan İstanbul bileşenleri olan emek örgütleri, devrimci demokrat ve sosyalist gruplara yönelik baskı ve gözaltılar devam edildi. Pandemi gerekçeleri 1 Mayıs çalışmalarını engellemeye çalışan polis, pandemi gerekçesiyle bölgelerde 1 […]

 

1 Mayıs hazırlık çalışmalarına baskı ve gözaltı…

1 Mayıs hazırlık çalışmalarına yönelik polisin engelleme ve gözaltına alması dün de devam etti. 1 Mayıs hazırlık çalışmaları yapan İstanbul bileşenleri olan emek örgütleri, devrimci demokrat ve sosyalist gruplara yönelik baskı ve gözaltılar devam edildi.

Pandemi gerekçeleri 1 Mayıs çalışmalarını engellemeye çalışan polis, pandemi gerekçesiyle bölgelerde 1 Mayıs çalışmalarında gözaltılar yapmaya devam ediyor.

Dün Kadıköy’de “Antidemokratik uygulamaları tanımıyoruz” diyerek açıklama yapmak isteyen 1 Mayıs Bileşenleri’ne saldırdı. Saldırıda 1’i avukat, 41 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Aynı şekilde Esenyurt ve Sarıgazi ilçelerinde de çalışmalarını sürdüren 15 kişi göz altına alındı. Gözaltındakilerin serbest bırakıldığı öğrenildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kadıköy’de Eğitim-Sen binasının bulunduğu sokağı abluka altına alınmasıyla çalışmaları engellenen emek güçleri durumu protesto ederek, kararlılıkla çalışmalarını sürdüreceklerini açıkladı.

Eğitim Sen 3 Nol’u Şube Başkanı Ayfer Koçak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İstanbul gibi bir emekçi şehrinde 1 Mayıs bildirilerinin dahi dağıtımının yasaklandığı bir süreci yaşıyoruz. En ufak bir açıklama dahi yapılmadan arkadaşlarımız gözaltına alınıyor. Direnen işçiler ile başlatan süreç şimdi sendikaların kapılarının tutulmasına kadar gelmiş durumda. Sendikamızın kapısında şuan 300 civarında polis bekliyor. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın durumuna dair yapmak istediğimiz bilgilendirme bile yasaklanıyor.

Bugün biz İstanbul 1 Mayıs bileşenleri olarak, yani İstanbul’da ki demokratik dernekler, siyasetler ve sendikalar olarak bir araya gelip, İstanbul’un 1 Mayıs programını açıklamak istemiştik. Fakat buna başından itibaren izin verilmedi. Bu maalesef Türkiye genelinde görülüyor. Sadece İstanbul’da değil ancak İstanbul’da en çirkin halini yaşıyoruz.

Önümüzdeki dönemde emekçiler bu ablukaya dur diyecek. Bu baskıyı aşacağız. Bu durum emekçilerin, kadınların farklı kimliklerin ablukaya alınmasıdır.

Pandemi gerekçe edilerek bizler bu kapalı alana sıkıştırıldık. Dün 26 kişiyi bir araca sıkıştırdılar. Bugün de gözaltına alınan arkadaşlarımız 30’ar kişi olarak araçlarda bekletildi.

Bizler emekçilerin yaşaması için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar