FİİLİ GREV: BEDAŞ’ta 2000 işçi Sözleşme Direnişinde

Yüksek Hakem Kurulu işçilerin istediği %30 oranındaki zammı değil de, sefalet ücreti anlamına gelen yıllık %11 zam kararı verince, işçiler talepleri karşılanıncaya kadar işbaşı yapmayacaklarını açıklayarak iş bıraktı. İstanbul’daki BEDAŞ’ın tüm işletmelerinde beş gün önce iş bırakma kararı alan İşçiler, haklarını alıncaya kadar; patlama, yangın gibi olağanüstü durumlar dışında işe çıkmayacak. Cengiz-Kolin ortaklığındaki BEDAŞ yönetimi […]

Yüksek Hakem Kurulu işçilerin istediği %30 oranındaki zammı değil de, sefalet ücreti anlamına gelen yıllık %11 zam kararı verince, işçiler talepleri karşılanıncaya kadar işbaşı yapmayacaklarını açıklayarak iş bıraktı.

İstanbul’daki BEDAŞ’ın tüm işletmelerinde beş gün önce iş bırakma kararı alan İşçiler, haklarını alıncaya kadar; patlama, yangın gibi olağanüstü durumlar dışında işe çıkmayacak.

Cengiz-Kolin ortaklığındaki BEDAŞ yönetimi işçilere noter ile uyarı göndererek işbaşı yapılmasını istedi Aksi takdirde yevmiyelerin kesileceği ve zararın ödetileceği tehdidinde bulundu.

Sarı sendika TES-İŞ ise tepki göstermeyerek “Pazartesi, salı, çarşamba iş sağlığı güvenliği kurallarına uyarak çalışmalar devam edecektir.” diyerek sessiz kalmaktadır.

İşçilerin sefalet ücretleri hakkında bir görüş açıklamayarak YHK kararından memnun görünen BEDAŞ yönetimi, taleplerinde ve fiili grevlerinde haklı olan işçileri suçlayan bir dil kullanarak tehditlerini savurmuştur.

6356 sayılı sendikalar ve TİS kanunun 62/1 maddesini öne süren işveren grev yapılamayacağını savunmuştur. Ancak işçilerin geçim sorunlarını, yoksulluklarını ve yapılan ücret artışlarının insanca geçim sağlamaya yetmediği gerçeğini de unutmuşa benziyor.

İşverenin, “ İş yerinde çalışma barışı ve düzenini ağır bir şekilde etkileyen bu eylemlere katıldığı belirlenen çalışanların, yasa dışı eyleme katıldığı belirlenen günlere ilişkin yevmiyelerinin ödenmeyeceği, bu eylemler nedeniyle oluşan şirket zararının çalışanlardan ve çalışanları bu eyleme yönlendiren ilgili sendikadan tahsili için gerekli yollara başvurulacağı, ayrıca bu tür eylemlere katılarak iş yavaşlatma eylemi yaptığı tespit edilen çalışan hakkında gerekli hukuki süreçlerin işletileceği hususu önemle duyurulur.” Şeklindeki tehdit dolu açıklamasına tepki gösteren işçiler, taleplerinin karşılanıncaya kadar fiili grevlerine devam edeceklerini belirtti.

Öte yandan BEDAŞ ta sendikal mücadelesiyle bilinen Enerji-Sen yetkilileri, dün Sendikaorg’a yaptıkları açıklamada, BEDAŞ işçilerinin haklı olduğunu, taleplerin de karşılanması gerektiğini ve direnişi desteklediklerini duyurdu.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar