Rafiteks’de mobbing ve işten atmaya tepki eylemi

Rafitekstil şirketinde işçilere yönelik baskılar ve işten atmalar protesto edildi. Rafitekstil şirketinde yaklaşık altı ay önce baskılara maruz kalan işçiler, haklarını aramaya başlamış ve uygulanan taciz ve baskılara tepki göstermişti. Şirket yöneticileri, işyerinde adaletsizlik ve yönetici baskısından yana tavır alarak işçileri işten atmıştı. Rafiteks şirketi yaklaşık 200 kişi çalışıyor ve ağırlıkla Almanya tekstil devlerine üretim […]

Rafitekstil şirketinde işçilere yönelik baskılar ve işten atmalar protesto edildi.

Rafitekstil şirketinde yaklaşık altı ay önce baskılara maruz kalan işçiler, haklarını aramaya başlamış ve uygulanan taciz ve baskılara tepki göstermişti. Şirket yöneticileri, işyerinde adaletsizlik ve yönetici baskısından yana tavır alarak işçileri işten atmıştı.

Rafiteks şirketi yaklaşık 200 kişi çalışıyor ve ağırlıkla Almanya tekstil devlerine üretim yapıyor.

Uzun yıllardır şirkette çalışan G.K isimli kadın işçi “iş düzenini bozma” gerekçesiyle işten çıkarılmış, ihbar ve kıdem tazminatı gibi hakları da verilmeyerek hak gaspına uğramıştı. Uğradığı haksızlık karşısında hak mücadelesi başlatan kadın işçi, işe iade davası açmıştı.

İşçiler ve işyerinde örgütlenen emek dostları bu duruma karşı, patronu uyarmak ve tepki göstermek için basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamalarda Rafiteks işyerinde haksızlıklara itiraz eden ve haklarını sorgulayan işçilere yönelik mobbing uygulandığı, işçilerin çalışma haklarının gasp edileceği ve işten çıkarılacakları endişesinin hakim olduğu korku ortamında çalıştırıldığı ifade edildi. Bu duruma karşı çıkan işçiler işyerinde örgütlenme ve dayanışma çalışmaları sürdürüyor.

İşçiler ve emek dostları dün Rafiteks binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla, haksız işten çıkarmaya ve baskılara karşı emek dayanışmasını gösterdi. İş yerinde emek mücadelesinin sürdürüleceğini, sendikaların ve emek dostu kurumların destek ve dayanışmasının istendiği eyleme, Emekliler Dayanışma sendikası (EDS), İHD, İnşaat işçileri sendikası, Devteks, Tekstil işçileri Koordinasyonu kurumları ve temsilcileri katıldı.Yapılan konuşmalarda Rafitekstil patronu eleştirildi. Hak mücadelesini ve örgütlenme çalışmalarının sürdürüleceği, emek dayanışmasının güçlendirileceği açıklandı.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar