Tekno Maccaferri’de devlet eliyle grev kırıcılığı

26 gündür grevin sürdüğü Düzce 1. OSB’de deki Tekno Maccaferri fabrikası, jandarmanın müdahalesiyle grev kırıcılığı müdahalesine sahne oldu. 31 Temmuz gününden beri devam eden grev, işverenin fabrikadan yasa dışı biçimde mal çıkarma isteğine engel olan işçiler ve Birleşik  Metal-İş Sendikası İl Temsilcisi Telat Çelik, jandarma tarafından gözaltına alındı. Jandarma koruması altında fabrika boşaltılarak grev kırıcılığı […]

26 gündür grevin sürdüğü Düzce 1. OSB’de deki Tekno Maccaferri fabrikası, jandarmanın müdahalesiyle grev kırıcılığı müdahalesine sahne oldu.

31 Temmuz gününden beri devam eden grev, işverenin fabrikadan yasa dışı biçimde mal çıkarma isteğine engel olan işçiler ve Birleşik  Metal-İş Sendikası İl Temsilcisi Telat Çelik, jandarma tarafından gözaltına alındı. Jandarma koruması altında fabrika boşaltılarak grev kırıcılığı suçu işlendi.

Grev sahasından kanunsuz mal çıkarmaya engel olunca işçiler gözaltına alındı.

Birleşik Metal İş sendikası yayınladığı açıklamada valiliğin, savcılığın ve jandarmanın grev kırıcılığı yaptığını, grev gözcülerinin gözaltına alındığını ve fabrika mallarının dışarı çıkarılarak yasanın çiğnendiğini, ancak bu baskılara karşı kararlılıkla grevi sürdüreceklerini belirtti. BİRLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI Genel Yönetim Kurulu adına yapılan açıklama şöyle:

Tekno Maccaferri’de Organize Grev Kırıcılığı, Hukuk Devletinden “RACON” Devletine…

Düzce’de Valilik oluru, savcılık talimatı ve jandarma gözetiminde grev kırıcılığı

Grevdeki fabrikadan işverenin talimatıyla yasaya aykırı olarak yarı mamül ürünler kaçırıldı.

Grev gözcüleri gözaltına alındı, mallar dışarıya çıkarılınca salıverildi.

Düzce’de kurulu Tekno Maccaferri işyerinde sendikamız üyesi işçilerin 31 Temmuz 2017 tarihinden bu yana sürdürdüğü yasal grev bugün akıllara durgunluk veren bir saldırıyla karşı karşıya kaldı.

Yasaya göre, grevdeki fabrikadan dışarıya hiçbir şekilde yarı mamül, makine, alet ve edevat çıkarılmaması gerekirken, bugün kolluk kuvvetleri gözetiminde dışarıya bu mallar çıkarıldı.

Sendikamız üyesi işçiler Tekno Maccaferri ‘de 25 gündür yasalara büyük bir titizlikle uyarak grev haklarını kullanıyorlar. Ancak başından buyana işveren yasa tanımadan hareket etmeye devam ediyor. Grev başlamadan kısa bir süre önce Ankara ofisinde çalışan sayısını SGK kayıtları üzerinde arttırarak talep ettiği yasadışı grev oylaması sendikamızın çabası sonucunda boşa düşürülmüştü. Bugün ise grevdeki işyerinden yasaya aykırı olarak yarı mamül ve makine ekipmanları dışarıya çıkarıldı. Üstelik bu kanunsuzluk fabrikanın önüne gelen yükleme kamyonlarına eşlik eden Jandarmanın gözetiminde yapıldı. Grev gözcüsü işçilerin itirazlarına karşı malların Valiliğin oluru ve savcılığın sözlü talimatı doğrultusunda işlemin yapıldığı söylendi. Bunun yasadışı olduğunu belirten grev gözcüleri alıkonuldu. Mallar zorla dışarıya çıkarıldıktan sonra serbest bırakıldı.

Artık işçilerin grev halkına yönelik yapılan yasa dışı müdahalelere söyleyecek söz bulamıyoruz. Kararlılığımızı tekrar etmekten başka sözümüz yok. Grevimizi kıramayacaksınız. 24.08.2017

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar