Maden işçisi Zonguldak’ta meydana çıkıyor.

Madenlerin özelleştirilmesini amaçlayan 58 maddenin Torba Yasasından çıkarılması talebiyle bugün maden işçileri Zonguldak’ta meydana çıkıyor. Tasarıdaki 58.Madde, açıktan TTK ve TKİ yönetimlerine istedikleri sahayı özelleştirme ve rödövans şirketlerine işletme izni yetkisi veriyor. Bu gelişme açık ve net olarak mevcut madenlerde özelleştirme, denetimsizlik ve iş cinayetleri anlamına geliyor. Sendikalar ve işçiler kamu işletmeciliğini savunmasının temel nedeni […]

Madenlerin özelleştirilmesini amaçlayan 58 maddenin Torba Yasasından çıkarılması talebiyle bugün maden işçileri Zonguldak’ta meydana çıkıyor.

Tasarıdaki 58.Madde, açıktan TTK ve TKİ yönetimlerine istedikleri sahayı özelleştirme ve rödövans şirketlerine işletme izni yetkisi veriyor. Bu gelişme açık ve net olarak mevcut madenlerde özelleştirme, denetimsizlik ve iş cinayetleri anlamına geliyor. Sendikalar ve işçiler kamu işletmeciliğini savunmasının temel nedeni bu.

Bugün Genel Maden İşçileri Sendikası  (GMİS) çağrıcı olduğu 16.30 da kitlesel basın açıklaması eylemine sendikaları, meslek örgütleri,  siyasi partiler, demokratik kitle örgütlerinin destek vermesi bekleniyor. Sendika bölge madenlerini dolaşarak 7.500 madenciyi ve halkı bilgilendirdi.

GMİS başkanı Ahmet Demirci basına yaptığı açıklamada AKP hükümetine görüşme talebini ilettiklerini ancak yanıt alamadıklarını belirtti. Demirci yasa tasarısına karşı çıktıklarını çünkü özelleştirme sonucunda ölümlü kazaların arttığını, devlet denetiminin zayıfladığını açıklayarak

En büyük kazalar bizim TTK’ye bağlı taşeron firmalarda oldu. 2010 yılında Karadon’da 30, daha sonra 2013 yılında Kozlu’da 8 kardeşimizi kaybettik. Soma, Ermenek ve en son Şırnak’ta yaşananlar ortada. Devletin kontrolünde olan bir işletmeyle özel sektörün elinde olan bir işletme arasında dağlar kadar fark var. Devlet kontrol edemiyorsa bu özel sektörün zihniyeti ile nasıl kontrol edilecek. Bizim amacımız bu. Biz madenlerin özel sektör zihniyeti ile değil, devlet zihniyeti, kontrolünde çalıştırılmasını istiyoruz.” Dedi.

Bugün Zonguldak meydanında yapılacak olan kitlesel eyleme kalabalık halk desteği bekleniyor.

 

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar