DHL Express’te devam eden direnişe dayanışma ziyareti

DHL Express merkezinde, 17 Temmuz 2017 günü TÜMTİS sendikası ve sendika üyesi 9 işçinin başlattığı direniş kararlılıkla devam ediyor. Dün direnişin 23. Günüydü ve sendikalardan dayanışma ziyareti gerçekleştirildi. Ne olmuştu? İstanbul-Yenibosna’ da bulunan DHL Express merkezinde sendikalaşma sürecinde işten atılan TÜMTİS üyesi 9 işçi, 17 Temmuz 2017 günü fabrika önünde direniş başlattı. DHL Express, Uluslararası […]

DHL Express merkezinde, 17 Temmuz 2017 günü TÜMTİS sendikası ve sendika üyesi 9 işçinin başlattığı direniş kararlılıkla devam ediyor.

Dün direnişin 23. Günüydü ve sendikalardan dayanışma ziyareti gerçekleştirildi.

Ne olmuştu?

İstanbul-Yenibosna’ da bulunan DHL Express merkezinde sendikalaşma sürecinde işten atılan TÜMTİS üyesi 9 işçi, 17 Temmuz 2017 günü fabrika önünde direniş başlattı. DHL Express, Uluslararası şirket olan Deutsche Post DHL Group’un alt şirketi olarak faaliyet yürütüyor. Grup birçok alt şirkete sahip ve 220 ülke-bölgede iş yapıyor. Birçok ülkede sendikal hakları tanıyan şirket, Türkiye’de sendikalaşma hakkını tanımıyor.

TÜMTİS burada örgütlenerek sendikal yetki için bakanlığa başvurdu. Ancak DHL Express yönetimi, işçilerin sendikalaşmasına tahammül edememiş ve kasıtlı olarak yasal “itiraz hakkını” kullanarak olayı sürüncemeye almıştı. Bu zaman içinde 9 işçi işten çıkarılarak sert tutumunu da koyarak, sendikalaşma karşısındaki sınıf ve hak düşmanı yüzünü sergilemişti.

 

TÜMTİS ve işten atılan işçiler, o günden itibaren DHL Express önünde sendikal hakların kabul edilmesini ve işçilerin işlerine geri dönmesi talebiyle direniştedir.

İşçiler kararlı…

Bu süreçte ulusal ve uluslararası emek kamuoyu ve sendikal çevreler destekleriyle direnişin yanında yer aldı. DHL nin Latin Amerika şubelerinde çalışan işçiler, ITF merkezi, TÜRK-İŞ ve bağlı sendikalar direnişin yanında yer alıyor.

Dün direnişin 23. Gününde, değişik sendikalardan sendika yöneticileri ve işçiciler destek ziyaretinde bulundu. Dayanışma ziyaretine Belediye-İş, Tekgıda-İş, DERİTEKS İstanbul şube yönetici ve üyeleri ile Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Adnan Uyar ve işçiler katıldı.

Ziyarette yapılan konuşmalarda DHL Express yönetiminin sendikalaşma haklarına saygı duyması ve bir an önce işçilerin geri alınarak toplu iş sözleşmesi masasına oturması talep edildi. DHL şirketinin Avrupa’da ve birçok ülkede sendikalı işçilerle çalışırken Türkiye’de demokratik sendikal hakkı tanımadığı belirtilerek, şirketin esnek ve güvencesiz çalışma yöntemiyle sömürüyü arttırmayı amaçladığı da açıklandı.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar