İşçi grev ve direnişleri bayramda devam ediyor

Ramazan Bayramı günlerinde, işçi grevleri kararlılık ve coşkuyla devam ediyor. Mutlu Akü’de 600 işçi, Form Mukavva’da 43 işçi, AKG Termoteknik’de 28 işçi, Diam Stant’da 90 dan fazla işçi ve Orkide Yağ işçileri bayramı grev ve direnişte geçiriyor. İşten atılmalar, sendikal baskı ve engellemeler, TİS uyuşmazlığı gibi nedenlerle işçiler bayram günlerinde de grev ve direnişlerini kararlılıkla […]

Ramazan Bayramı günlerinde, işçi grevleri kararlılık ve coşkuyla devam ediyor.

Mutlu Akü’de 600 işçi, Form Mukavva’da 43 işçi, AKG Termoteknik’de 28 işçi, Diam Stant’da 90 dan fazla işçi ve Orkide Yağ işçileri bayramı grev ve direnişte geçiriyor.

İşten atılmalar, sendikal baskı ve engellemeler, TİS uyuşmazlığı gibi nedenlerle işçiler bayram günlerinde de grev ve direnişlerini kararlılıkla sürdürüyor. Grev ve direnişler, emek ve meslek örgütleri ve demokratik siyasi kurumlar tarafından destekleniyor.

Mutlu Akü grevi

İstanbul-Tuzla’daki Mutlu Akü ve Mutlu Plastik fabrikası işçileri, Toplu İş Sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için greve çıkmıştı. Petrol-İş sendikası üyesi 600 işçi  13 Haziran 2017 gününden beri sürüyor. İşverenin düşük ücret ve hafta tatilini belirsizliğe düşüren dörtlü vardiya sistemi dayatması nedeniyle greve çıktı.

ORKİDE YAĞ işçileri direnişi

Kayyım tarafından işten atılan Öz-Gıda iş işçileri, işlerine geri dönünceye kadar direnişlerinde kararlı duruşu sürdürüyor. İşçiler “sendikalaştığımız için işten attılar” diyor ve bayramdan sonra da direnişi sürdüreceklerini ifade ediyor.

360 işçinin çalıştığı Orkide yağ işletmesi 15 Temmuz sonrasında kayyum atanmış ve işçilere iş güvencesi verilmişti. Ancak 11 işçi işten atıldı ve direniş başlatıldı. Tekrar geri alınan işçiler süreçte üçüncü kez işten çıkarıldı. İşe geri dönüş direnişi 12 Haziran’dan bu güne sürüyor. Fabrikada çalışan işçiler ise vardiya giriş ve çıkışlarında arkadaşlarına destek olmaya çalışıyor. Fabrikada Hak-İşe bağlı sendika örgütlüdür.

AKG direnişi

İzmir-Kemalpaşa’da Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atılan 28 AKG Termoteknik işçi derinişi, 26 Mayıs’tan bu yana sürüyor. İşçiler bayramda ve sonrasında da kazanıncaya kadar direnişi sürdüreceklerini açıklıyor.

DİAM STANT dire0nişi

İstanbul Tuzla’da Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan 90’dan fazla Diam Stant işçisi de bayramı direnişte geçiriyor. Talepleri işlerine geri dönmek ve sendikalarının tanınması temel talep olan işyerinde, 8 Haziran’da iş durdurma gerçekleştirilmiş. Şu an fabrikada üretim kısmen devam ediyor.

FORM AMBALAJ grevi

İzmir-Torbalı Ayrancılar’dak Selüloz-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Form Koruyucu Ambalaj fabrikasında grev 33. Gününde devam ediyor. Grev bölgedeki işçiler ve sendikalar tarafından dayanışma ziyaretleriyle destekleniyor.

İşçilerin ve sendikanın temel talebi ücretlerin yükseltilmesi, bu amaçla 43 işçi greve kararlılıkla devam ediyor.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar