Birleşik İşçi Kurultayı yapıldı

İşçi Gazetesi’nin düzenlediği Birleşik İşçi Kurultayı etkinliği dün İstanbul Fatih’te bulunan Su Tiyatrosunda yapıldı. Kurultay “Örgütlüysek her şeyiz, değilsek hiç bir şeyiz “ ana temasıyla gerçekleştirildi. Toplantıya değişik işkollarından işçiler, sendikacılar, akademisyenler katıldı. Farklı illerden işçi temsilcileri de kurultay çalışmasında yer aldı. Kurultayda işçiler söz alarak işyerlerinde karşılaştıkları baskı ve haksızlıkları dile getirirken, sendikaları ve […]

İşçi Gazetesi’nin düzenlediği Birleşik İşçi Kurultayı etkinliği dün İstanbul Fatih’te bulunan Su Tiyatrosunda yapıldı.

Kurultay “Örgütlüysek her şeyiz, değilsek hiç bir şeyiz “ ana temasıyla gerçekleştirildi. Toplantıya değişik işkollarından işçiler, sendikacılar, akademisyenler katıldı. Farklı illerden işçi temsilcileri de kurultay çalışmasında yer aldı.

Kurultayda işçiler söz alarak işyerlerinde karşılaştıkları baskı ve haksızlıkları dile getirirken, sendikaları ve örgütlenme sorunlarını dile getirdi. Birleşik İşçi Kurultayı, öneriler üzerine işçi cinayetinde yaşamını yitiren Direnisteyiz.org muhabiri ve İşçi Gazetesi okuru Duran Baysal’a adandı.

Devrimci Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut, Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kamber Saygılı, Yrd.Doç.Dr. Özgür Narin ve KHK ile ihraç edilen Cemal Yıldırım’ın konuşmaları dışında, Birleşik Metal-İş Sendikası Eğitim Uzmanı İrfan Kaygısız da işçi hareketi üzerine sunum yaptı.

Örgütlenme sorunları ve talepleri, işçi sağlığı, meslek hastalıkları, kadın işçilere yönelik baskı ve hukuksuzluklar, sendikalara yönelik eleştiriler ve talepler, işçi sınıfı bilinci, siyasal mücadeleyle işçi sınıfının ekonomik mücadelesinin bağlantısı, işçi meclisleri ve işyeri komiteleri örgütlenme tarzı, direnişlerle dayanışma, 2018 1 Mayıs çalışmaları, mücadelenin yükseltilmesi gibi güncel toplumsal sistem ve işçi sınıfı sorunlarının işlendiği kurultay çalışması, bir dizi kararla süreklilik temelinde kurultay ve bağlantılı çalışmaların devam ettireceği deklere edildi.

Birleşik İşçi Kurultayı sonuç bildirgesinin ileriki günlerde yayınlanacağı açıklandı.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar