‘İşimi geri istiyorum’ direnişi yaptığı için para cezası kesildi

KHK ile işinden ihraç edilen mimar Alev Şahin, ‘işimi geri istiyorum’ dedi ve bu amaçla direniş sürdürdüğü için para cezası uygulamasıyla karşılaştı. Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde görevliyken yaklaşık bir yıl önce KHK ile ihraç edilen ve işini geri alabilmek için oturma eylemi yaptığı için gözaltına da alınan mimar Alev Şahin, Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı […]

KHK ile işinden ihraç edilen mimar Alev Şahin, ‘işimi geri istiyorum’ dedi ve bu amaçla direniş sürdürdüğü için para cezası uygulamasıyla karşılaştı.

Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde görevliyken yaklaşık bir yıl önce KHK ile ihraç edilen ve işini geri alabilmek için oturma eylemi yaptığı için gözaltına da alınan mimar Alev Şahin, Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı ‘valiliğin aldığı tedbire aykırı hareket ettiği’ gerekçesiyle 750 TL para cezası verdi.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre, mimar Alev Şahin, para cezası gibi bir hukuksuzluk karşısında, direniş mesajı da vererek para cezasını ödeyeceğini açıkladı.

6 yıldan beri çalıştığı işinden ihraç edilen Şahin “Para cezası da hukuksuzluğun başka bir boyutu. Avukatlarımla bu durumu konuştuk. Ödemeye karar verdik. Direnenler belki kazanmayabilir ama direnmeyenler hiç bir zaman kazanamaz” dedi.

 “faşizme geri adım attırabilirsiniz”

Savcılık kararı ile ilgili değerlendirme yapan ve direniş tutumunu sürdüreceğini vurgulayan Alev Şahin, para cezasını ödemediği takdirde kamu davasının açılabileceğini işaret ederek tepkisini de şöyle dile getirdi:

İki kere gözaltına alındım. Ben eylemi sürdürünce pes ettiler. İşine ekmeğine sahip çıkmak, OHAL ile birlikte eylem yapmak yasak da ilan edilse bir suç karşılığı oluşturmuyor. Bazen arkadaşlarla espri yapıyoruz. Paramızla dayak yiyip gözaltına alınıyoruz. Direndiğiniz zaman bir taraf mutlaka pes ediyor. Eğer siz pes edecek taraf olmayacağınızı karşı tarafa hissettiriyorsanız faşizme geri adım attırabilirsiniz” diye konuştu.

‘Halkla bağımı koparmaya çalışıyorlar’

Güvenlik şube polislerinin tüm gün eylem yaptığı alanda beklediğine değinen Şahin, şöyle devam ederek:

“Benim güvenliğini düşündükleri için orada beklemiyorlar. Etrafında polis telsizleriyle dolaşarak halkla olan bağımı  koparmaya çalışıyorlar.  O da çok karşılık bulmadı. İnsanlar haberlerde görüp yaşadıklarımı bana soruyorlar. Öğrenciler geçmiş olsuna geldi. Şehir dışından çiçeklerle gelenler oldu. Geçen hafta moralli bir hafta geçirdim diyebilirim. Zafere kadar devam edeceğim, geri adım atmayacağım. Faşizm tüm yollarını denedi. En üst ağızlardan önce örgüt yakıştırmaları yapıldı. Nuriye ve Semih sürecinde de böyle oldu. Doğru yoldayım. Vazgeçmediğimiz sürece kazanacağız” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Ankara Yüksel caddesinde eyleme de katılan Alev Şahin gözaltında gördüğü baskıların anlamı ve boyutunu şöyle açıklayarak kararlı duruşuna vurgu yapmıştı:

“Ben bu süreçleri yaşadıkça görüyorum ki ne Grup Yorum’un şarkıları boşa yazılmış ne de tarihte sosyalizmi yaşatanlar boşa acı çekmiş. Baskı ve haksızlık sizi bir adım öne atmaya zorluyor. Mesele adım atmakta tereddüt etmemek. Ben de o bir adımı attım.”

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar