DHL Express direnişi 100 günü geride bıraktı

DHL Express,  17 Temmuz 2017 günü 9 işçiyi sendikal çalışmaları nedeniyle işten çıkardı. DHL Express şirketinin bu işçi ve sendika düşmanı tutumuna karşı işçiler kararlı bir direnişle yanıt verdi. 100 günü geride bırakan direniş devam ediyor. İşçiler işlerine geri dönmek ve sendikalı olarak çalışmayı istiyor. Ancak işverenin olumsuz tavrı, yargının yavaş çalışması ve pasif sendikal […]

DHL Express,  17 Temmuz 2017 günü 9 işçiyi sendikal çalışmaları nedeniyle işten çıkardı.

DHL Express şirketinin bu işçi ve sendika düşmanı tutumuna karşı işçiler kararlı bir direnişle yanıt verdi.

100 günü geride bırakan direniş devam ediyor.

İşçiler işlerine geri dönmek ve sendikalı olarak çalışmayı istiyor.

Ancak işverenin olumsuz tavrı, yargının yavaş çalışması ve pasif sendikal mücadele nedeniyle, üç aydan fazladır işçi direnişi devam ediyor. Diğer sendikalardan, emek dostu partilerden ve demokratik kurumlardan verilen desteğe rağmen işçilerin işlerine dönmesi yönünde henüz bir gelişme yok. Bu tablo aslında yabancı değil. Mahkemeye işe iade davası açmak ve işyeri önünde uzun süreli “direniş” göstermek, bilinen pasif sendikal mücadele örneğini oluşturuyor. İşveren normal ticari faaliyetlerini ise sürdürüyor.

TÜMTİS ve işten atılan işçiler, 17 Temmuz’dan bu yana DHL Express binası önünde “DHL Express’de işçi kıyımına ve sendika düşmanlığına son!” pankartıyla eylemlerini sürdürüyor.

İşçiler, dün basına verdikleri mesajda “100, 200, 300 artık kaç gün sürerse sürsün yılmayacağız. Geri adım atmak yok” diyerek kararlılık gösteriyor.

Sinan Tursun isimli direnişçi işçi “Hem bende hem de arkadaşlarımızda bir yılgınlık veya geri adım atmak yok. Bu mücadele zafer ile sonuçlanıncaya kadar sürecek.” diyor. Sinan Tursun, “sonuçta mücadelenin, kazanacak olanın sadece kendilerinin değil işçi sınıfının olacağını” söylerken, mücadelelerinin herkes tarafından savunulması ve sahip çıkılması gerektiğini de ifade ediyor.

Diğer bir direnişçi işçi Berk Kalyoncu da sürdürdükleri eylemlerine desteklerin güç kattığını belirterek, eylem boyunca kendisini en çok dayanışmanın etkilediğini dile getiriyor. Berk Kalyoncu, dayanışmadan nasıl etkilendiğini ise şöyle ifade ediyor:

“Dayanışmanın içinde beni etkileyen en önemli olay asgari ücret alan ambar işçilerinin oluşturdukları fondur. Kendileri geçinmekte zorlanırken direnişimize destek olmak için kendilerinden ödün vererek işçi sınıfının kazanması için mücadeleye bu şekilde katkı sundular. Bu da 100 gün boyunca beni en etkileyen olay oldu”

DHL Expres direnişine ülke dışından sendika temsilcileri de dahil, sürekli biçimde destek ve dayanışma ziyaretleri devam ediyor.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar