İşçi hem sömürülecek, hem de Kürtçe anadilinde konuşmayacak!

İstanbul Başakşehir’deki Kayaşehir bölgesinde inşaatı devam eden Emlak Konut Kuzey Yakası Projesi’nde çalışan işçilerin Kürtçe konuşmaları firma yönetimince yasaklandı. Emek kamuoyundan ve siyasi partilerden tepki alan açıklama belgeli olarak medyada yer aldı. Firma yetkilileri, işçileri milliyetçilik temelinde bölerek asıl çalışma yaşamı ve işyeri sorunlarını perdeleyen bir tutum geliştirdiği anlaşılıyor. Firma gerici şovenist bir üslup kullanarak, […]

İstanbul Başakşehir’deki Kayaşehir bölgesinde inşaatı devam eden Emlak Konut Kuzey Yakası Projesi’nde çalışan işçilerin Kürtçe konuşmaları firma yönetimince yasaklandı.

Emek kamuoyundan ve siyasi partilerden tepki alan açıklama belgeli olarak medyada yer aldı. Firma yetkilileri, işçileri milliyetçilik temelinde bölerek asıl çalışma yaşamı ve işyeri sorunlarını perdeleyen bir tutum geliştirdiği anlaşılıyor.

Firma gerici şovenist bir üslup kullanarak, duyurusunu yazılı olarak şu şekilde yaptı:

Şantiyede çalışan personelin farklı bir lisanla konuşulmasından diğer taşeronların ve firma personelleri dahil olmak üzere tüm çalışanları rahatsız etmektedir

ABC Haber Merkezi – Alicem Aydın’ın önceki günkü haberine göre, yasağa tepki gösteren İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası ise firmanın işçilerin kendi aralarında Kürtçe konuşmalarını yasakladığını belirterek açıklama yaptı:

“YAPI & YAPI firmasının İstanbul Kayaşehir Emlak Konut Kuzey Yaka Projesi inşaatında çalışan bazı inşaat işçilerinin şantiye içerisinde kendi aralarında Kürtçe konuşmalarının yasaklandığını öğrenmiş bulunuyoruz.

Yasaklamayı yapan firma yetkilileri “Şantiyede çalışan personelin farklı bir lisanla konuşulmasından diğer taşeronların ve firma personelleri dahil olmak üzere tüm çalışanları rahatsız etmektedir” diyerek yasaklamanın gerekçesini yazılı olarak da işçilere bildirmiştir.

Patronlar kâr hırsları yüzünden işçileri ölüme gönderir, işçilerin en temel hakları olan ücret, barınma ve yemek gibi haklarından mahrum bırakır. Sigorta primini eksik öder, hem işçinin hakkından, hem devlete ödemesi gereken vergiden kaçar. Sonra gelir kendi sömürüsünü perdelemek amacıyla işçiler arasında ayrımcılığı körükler. Buna da konuşulan dili sebep gösterir.”

“İşçilerin birlikte mücadelesi bu sömürü çarkını kıracak”

Sendika yaptığı açıklamanın devamında ise işçilerin birlikte mücadele etmesi gerektiğini şu sözlerle vurguladı:

“Biz işçiler hangi dinden, ulustan ya da etnik kökenden olursak olalım yaşamak için çalışmak zorundayız. Bu memleketin her karışında biz işçilerin emeği var. Patronların işçiler arasındaki birliği bozmak için her türlü yola başvuracağını biliyoruz. Patronlar bizleri kendi çıkarları için bölmeye çalışmaya devam ediyor. Biz işçiler ise kendi çıkarlarımız için birlikte mücadeleye devam edeceğiz. İşçilerin birlikte mücadelesi bu sömürü çarkını kıracak. Eşitliğin, özgürlüğün ve kardeşliğin olduğu bir düzen kurulacaktır.”

İnşaat işçilerine getirilen Kürtçe konuşma yasağına muhalefet partileri CHP ve HDP’den de tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu kişisel Twitter hesabından olaya tepki göstererek, “Kürtçe, bu ülkenin vatandaşlarının ana dillerinden olup, “farklı dil” değildir ve konuşması da keyfi biçimde yasaklanamaz. “Beton” zihniyetin geldiği nokta” ifadelerini kullandı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise “Bu halk binlerce yıldır bu coğrafyada yaşıyor. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıdır. Bu ülkede Kürtçe diye bir dil vardır. Aynı zamanda çalışma hakkına sahiptir. Faşistlere duyurulur” yorumunda bulundu.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar