Fransa’da sendikalardan özelleştirmeye karşı uyarı grevi

Fransa demiryolu işçileri üç ay boyunca haftada iki gün uygulanacak uyarı grevi başlattı. Fransa’da demiryollarının özelleştirilmesi yönünde reform açıklamaları, sendikaları greve çıkmalarına neden oldu. Sendikaların planlamasına göre grev yaklaşık üç ay sürecek. Demiryollarında örgütlü sendikalar ülkede ve komşu ülkelerdeki ulaşımı aksattı. Hükümetin özelleştirme konusunda geri adım atmaması halinde, Haziran ayı sonuna kadar haftada iki gün […]

Fransa demiryolu işçileri üç ay boyunca haftada iki gün uygulanacak uyarı grevi başlattı.

Fransa’da demiryollarının özelleştirilmesi yönünde reform açıklamaları, sendikaları greve çıkmalarına neden oldu. Sendikaların planlamasına göre grev yaklaşık üç ay sürecek. Demiryollarında örgütlü sendikalar ülkede ve komşu ülkelerdeki ulaşımı aksattı.

Fransa^da hükümetin özelleştirme tasarısı grev getirdi.

Hükümetin özelleştirme konusunda geri adım atmaması halinde, Haziran ayı sonuna kadar haftada iki gün grev gerçekleştirme kararı alındı ve uygulamaya başlandı. Grev her hafta pazartesi akşam başlayıp Çarşamba günü akşamına kadar uygulanacak.

Sendikalar ve üye işçilerden yaklaşık % 70 katılımıyla grev gerçekleşiyor.

Fransa Demiryolları İdaresi Çalışanları ( SNCF), önümüzdeki günlerde grevin sertleşeceği ve ulaşımın kilitleneceğini, aynı zamanda komşu ülkeler olan İtalya, İspanya, Almanya, Belçika ve İsviçre ile yapılan tren ulaşımının da aksadığını ve aksayacağı açıklaması yapıyor. Demiryolları idaresinin grevde geçen günlere ait ücretlerin ödenmeyeceğine yönelik açıklaması da sendikaların tepkisini topladığı bildiriliyor.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un reform tasarısıyla demiryollarını özelleştirmek ve işçileri de memur statüsüne çekmek istiyor. Grevlerde çöp ve doğalgaz dağıtım işçilerinin de destek verecekleri de alınan bilgiler arasındadır.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar