Fransa’da “Sarı yelekliler halk hareketi” yolları kapattı

Artan petrol fiyatlarını protesto eden Fransızlar sarı yeleklerini giyerek bu sabah erken saatlerde sokaklara dökülerek bütün yolları kapadı. “Sarı yelekliler halk hareketi”petrol fiyatlarının indirilmesini istiyor. Jacline Mouraud adlı vatandaşın sosyal medyada başlattığı ‘sarı yelek’ eylemi bir anda Fransa’ya yayıldı. Eylemde yollar kapatılmıyor ve vatandaşlar hiç bir mağazadan alışveriş yapmıyor. Paris’ten bildiren Süleyman Tosunoğlu’nun haberine göre […]

Artan petrol fiyatlarını protesto eden Fransızlar sarı yeleklerini giyerek bu sabah erken saatlerde sokaklara dökülerek bütün yolları kapadı. “Sarı yelekliler halk hareketi”petrol fiyatlarının indirilmesini istiyor.

Jacline Mouraud adlı vatandaşın sosyal medyada başlattığı ‘sarı yelek’ eylemi bir anda Fransa’ya yayıldı. Eylemde yollar kapatılmıyor ve vatandaşlar hiç bir mağazadan alışveriş yapmıyor.

Paris’ten bildiren Süleyman Tosunoğlu’nun haberine göre Fransa’da halk petrol fiyatlarını protesto ederek indirim yapılmasını istiyor. Bir eylemci trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

 

Başka bir haber kaynağına göre de, Sarı yelekliler yalnızca Elysee Sarayı ve hükümete değil, kendilerini yalnız bırakan siyasi partiler, sendikalar ve derneklere karşı da öfkeliler. Ve Cumartesi günkü eylemi onlar olmadan yapacaklar. Ancak partiler sendikalar, dernekler vb. bu hareketi destekliyor.

“salyangoz hareketi”

Otoyolları, ödeme gişelerini ve büyük kentlerin çevre yollarını kaplayacaklar, plaka numaralarını kapatacaklar, benzin istasyonlarını, yolları “salyangoz hareketi” ile tıkayacaklar.

“Zenginlerden alınan yat, tablo, mücevher vergilerini kaldırması, sarayın porselenlerini değiştirmek için 500 bin Euro harcaması, denize sıfır mesafedeki yazlık saraya yüzme havuzu yaptırması ve öğrencilere yapılan aylık yardımdan 5 Euro kesmesi” gibi uygulamalar sık sık sarı yeleklilerin örgütlenmek için düzenledikleri toplantılarda gündeme geliyor.

Üstelik sendikalı bir grup polis de eyleme destek verecek ve eylemcilere ceza yazmayacak. Birçok eylem için izin alınmadı. Hükümetin “tıkama eylemi olursa müdahale ederiz” uyarısına da aldırmıyorlar. Avukatlar, hukukçular, eylemcilere nasıl “ceza almadan eylem yapabilecekleri konusunda” açıklamalarda bulunarak destek veriyor.

Protestocular, hükümetin petrol fiyatlarında indirim yapmaması halinde eylemlerini günlerce sürdüreceklerini söylüyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron , yolları kapatarak yapılan eylemin anayasa ve kanunlara aykırı olduğunu belirterek, hiçbir geri adım atmayacaklarını söyledi.

Fransa genelinde on bin polis ve jandarma görev yaparak eylemleri izliyor. Zaman zaman gerginlikler çıkıyor.

Halkın yüzde 76’sının eyleme destek verdiği belirtiliyor. Fransa’da ilk defa lidersiz ve sendikasız bir eylem yapılıyor.

Fransa’da ilk defa lidersiz ve sendikasız bir eylem yapılıyor. Hükümet yetkilileri bunun bir ilk olduğunu belirterek endişelerini gizleyemiyorlar.(dış haberler)

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler