Boykot çağrıları yayılınca Pizza Hut özür diledi

24 gündür açlık grevinde olan Filistinli tutsaklarla alay eden Pizza Hut gördüğü tepki üzerine özür diledi. Şirketin İsrail şubesi, açlık grevindeki Filistinli tutsağın resmi üzerine “eğer açlık grevini bozacaksan neden pizzayı denemiyorsun.” ifadesini yazması büyük tepki topladı. Sosyal medyada Pizza Hut’ın boykot edilmesine yönelik çağrılar üzerine şirket yaptığı paylaşım nedeniyle özür diledi. Şirketin yaptığı açıklamasında […]

24 gündür açlık grevinde olan Filistinli tutsaklarla alay eden Pizza Hut gördüğü tepki üzerine özür diledi.

Şirketin İsrail şubesi, açlık grevindeki Filistinli tutsağın resmi üzerine “eğer açlık grevini bozacaksan neden pizzayı denemiyorsun.” ifadesini yazması büyük tepki topladı.

Sosyal medyada Pizza Hut’ın boykot edilmesine yönelik çağrılar üzerine şirket yaptığı paylaşım nedeniyle özür diledi.

Şirketin yaptığı açıklamasında “Pizza Hut’ın İsrail şubesi Facebook sayfasındaki paylaşımın neden olduğu hakaret için özür dileriz. Bu tamamen uygunsuz bir paylaşımdır ve markamızın değerlerini yansıtmamaktadır. Söz konusu ülkedeki imtiyaz sahibi bu paylaşımı sayfasından hemen kaldırmış ve şirketimiz bu imtiyaz sahibi ile olan ilişkisini sonlandırmıştır. Bu paylaşımın yol açtığı incitme için derin pişmanlık duyuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Filistinli tutsakların açlık grevi devam ediyor

İsrail cezaevlerinde şu an yaklaşık 7.000 Filistinli tutsak bulunuyor.

Açlık grevleri İsrail uygulamalarına özellikle de “idari tutukluluk” adı verilen hukuksuzluk durumuna karşı yapılıyor. Filistinliler bir suç isnat edilmeden uzun süre hapsedilmektedir. Uluslararası tepkilere rağmen İsrail bu uygulamadan vazgeçmiyor.

Hücre hapsi ve idari tutukluluk uygulamasının sona ermesi, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, aile ziyaretleri kapsamının genişletilmesi gibi önemli taleplerle koşulların düzeltilmesi isteniyor.

İsrail’de “hapishanelerinde “idari tutukluluk” kapsamında yaklaşık 500 Filistinli siyasi tutsak bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Galatasaray meydanında açlık grevi ve Filistin mücadelesiyle dayanışma eylemi kapsamında tutsak taleplerinin kabul edilmesi çağrısı yapılmıştı. Eyleme Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı (Samidoun) ve BDS Türkiye (Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi), açlık grevindeki Filistinli esirler için destek eylemi yaptı. Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) eyleme destek vermişti

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar