“Ayşe Nur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri” verildi

İnsan Hakları Derneği (İHD) kurucularından ve yöneticilerinden Ayşenur Zarakolu adına verilen “Ayşe Nur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri”nin sahipleri belli oldu. Ayşe Nur Zarakolu, bilindiği gibi Belge yayınları kurucusuydu. Ödül töreninden birkaç gün önce, Belge Yayınları’na polis baskını düzenlemişti. İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin, Server Tanilli’ye yapılan 1978 silahlı saldırıyı anmak ve basın açıklaması yapma eylemini duyurması […]

İnsan Hakları Derneği (İHD) kurucularından ve yöneticilerinden Ayşenur Zarakolu adına verilen “Ayşe Nur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri”nin sahipleri belli oldu.

Ayşe Nur Zarakolu, bilindiği gibi Belge yayınları kurucusuydu. Ödül töreninden birkaç gün önce, Belge Yayınları’na polis baskını düzenlemişti. İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin, Server Tanilli’ye yapılan 1978 silahlı saldırıyı anmak ve basın açıklaması yapma eylemini duyurması üzerine yayınevi basılmıştı. ‘Devletsiz Kürtler’ ve ‘Ölümden Zor Kararlar’ adlı kitaplar için toplatma kararı olduğunu söyleyen polisler, yaklaşık 2 bin kitaba el koyarak götürürken yayınevi çalışanı Mehmet Ali Varış’ı gözaltına almıştı.

Bu yıl on beşincisi düzenlenen “Ayşe Nur Zarakolu İfade Özgürlüğü” ödül töreninde İnsan hakları mücadelesinde yitirilenler için bir dakikalık saygı duruşu sonrasında konuşmalar yapıldı. Ayşe Nur Zarakolu hakkında bir de sinevizyon gösterisi gerçekleşti.

İHD İstanbul Şube Başkanı Derya Gazioğlu Keskin, Zarakolu’nu anlattığı konuşmasında şunları söyledi:

“Unutmayacak unutturmayacağız. Bu karanlık ve zor günlerde Ayşe Nur Zarakolu’nu anmak için bir arada olmak çok önemli. Her emeğin, her sözün anlamını, ‘cesaret ana’ olmanın kıvancını bırakarak aramızdan ayrıldı. İHD’nin kuruluşuna büyük emek harcadı. Ölümünden önce onur kuruluna seçildi. Yayınladığı kitaplar nedeniyle birçok kere hapis yattı. Yayıncılığı, düşünce özgürlüğünü hayata geçirme aracı olarak kullandı. Hapis yattı ama bildiği yoldan asla dönmedi. Her daim ihlallerin takipçisiydi ve yorulmaz bir hak savunucusuydu. Bugün düşünce özgürlüğüne saldırılar devam etmekte, kitaplar toplatılmakta çocuklar öldürülmekte. Bu ödül töreninde bizler diyoruz ki her şeye rağmen gelecek güneşli günlere inancımızı yitirmeden, kaybettiklerimizin öğrettikleri cesaretle mücadelemize devam ediyoruz.”

9 Mayıs günü İstanbul İHD şubesinde düzenlenen 15. “Ayşe Nur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri” töreninde ödül alan isimler şunlar oldu:

* Cumhuriyet Gazetesi’nden Kadri Gürsel

* Mersin İHD Şube Başkanı Ali Tanrıverdi

* Gazeteciler Mehmet Altan ve Ahmet Altan

* Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesinden İnan Kızılkaya

* HDP Tutuklu Milletvekilleri adına HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ

* KHK ile ihraç edilen emekçiler adına KESK Şubeler Platformu

* Şengal’de vurularak öldürülen Nujiyan Erhan

* Belge Yayınları adına Sinan Zarakolu

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar