“Kamuda güvenceli çalışma tasfiye ediliyor” diyen KESK’lilere polis engeli

Önceki gün Türkiye’nin dört bir yanından gelerek talepleri için bakanlığa yürüyüş yapmak isteyen KESK liler engellendi. KESK taleplerini açıkladı. KESK,  Türkiye’nin birçok yerinden gelen üyeleriyle birlikte Ankara’da TRT Arı Stüdyosu önünde bir araya geldi ve “Güvencesizliğe Son, Güvenli İş, Güvenli Gelecek Haktır” sloganıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yürüyüş yapmak istedi. Polis tarafından engellenen […]

Önceki gün Türkiye’nin dört bir yanından gelerek talepleri için bakanlığa yürüyüş yapmak isteyen KESK liler engellendi. KESK taleplerini açıkladı.

KESK,  Türkiye’nin birçok yerinden gelen üyeleriyle birlikte Ankara’da TRT Arı Stüdyosu önünde bir araya geldi ve “Güvencesizliğe Son, Güvenli İş, Güvenli Gelecek Haktır” sloganıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yürüyüş yapmak istedi. Polis tarafından engellenen KESK’liler Eser Parkı’nda basın açıklaması yaptı

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, açıklamasında“KHK zulmü cumhuriyet tarihinin en büyük hukuksuzluklarından biri , bitmek bilmeyen bir OHAL’le karşı karşıya kaldık” dedi.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki de yaptığı konuşmada:

“Hiç kuşkunuz olmasın, KHK zulmü cumhuriyet tarihinin en büyük hukuksuzluklarından biridir. Öyle büyük hukuksuzluktur ki hiçkimse ne için suçlandığını bilmeden adını KHK listelerinde görerek kendisini kapının önünde buldu. Arkadaşlarımız, bunun nedenini öğrenmek için bilgi edinme üst kuruluna başvurdular. Kendilerine ne için ihraç edildiklerine dair bilgi bile verilmedi. Anayasa mahkemesi CHP’nin yaptığı başvuruyu incelemedi, ben bunu inceleyemem dedi. Attığınız slogandaki gibi KHK’ler gidecek, siz kalacaksınız.” Dedi.

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, kamunun küçültülmesi, kamu personeli sayısının azaltılması, kamu hizmetlerinin piyasalaştırılması yönünde çalışmalar olduğunu anımsattı. Gezen bu konudaki değerlendirmelerini ve KHK’ler ile kamu emekçilerinin mahkum edildiğinin Çalışma Bakanı Yardımcısı’na iletildiğini kaydetti. Gezen, kamuya kadrolu personel alımının neredeyse kalmadığını, sözleşmeli alımlarla kamuda güvenceli çalışmanın tasfiye edildiğini belirterek:

Yoksullaştırılan halklarımızın, emekçilerin elinde avucunda kalan son kırıntılara dahi göz koyan bu saldırı dalgasına karşı işçilerin, emekçilerin birliğini, dayanışmasını, omuz omuza mücadelesini birlikte büyütelim” dedi

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen KESK’in taleplerini şöyle sıraladı:

 • Kamuda sözleşmeli, idari hizmet sözleşmeli, geçici, ücretli, vekil gibi, her ne ad altında olursa olsun güvencesiz istihdama son verilsin!
 • Başta sözleşmeliler olmak üzere güvencesiz olarak istihdam edilen tüm kamu emekçileri kadroya geçirilsin!
 • Kamuya alımlarda eşitsizliği artıran, torpilin, kayırmanın, kadrolaşmanın önünü açan mülakat, sözlü sınav, güvenlik soruşturması-arşiv araştırması uygulamasına son verilsin!
 • Performans, angarya, ödünç memurluk, esnek çalışma başta olmak üzere her türlü iş yükümüzü daha da artıran her türlü güvencesiz istihdam uygulamasına son verilsin!
 • Eşit iş yapan kamu emekçileri arasındaki mali, sosyal, özlük farklılıklar giderilsin!
 • Emeğin haklarını yok eden KHK’ler iptal edilsin!
 • OHAL KHK’leri ile herhangi bir hukuki delil ve mahkeme kararı olmadan işinden ekmeğinden edilen tüm kamu emekçileri işine iade edilsin!
 • Kadınların sürekli, güvenceli işlerde istihdam edilmesinin önündeki tüm engeller kaldırılsın!
 • Kamusal emeklilik ve sosyal güvenlik hakkımızın önündeki engeller kaldırılsın!
 • Emekli ikramiye ve maaşlar insanca yaşanabilir bir seviyeye çekilsin!
 • Tüm ek ödemeler emekli aylığına yansıtılsın!
 • Zorunlu BES dayatmasından vazgeçilsin!
 • EYT’lilerin yaşadığı mağduriyet giderilsin!

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar