Yunanistan’da emekçiler grevde!

Çipras hükümetinin kemer sıkma politikasına karşı iki günlük greve gidiliyor. Yunanistan’da, hükümetin kemer sıkma önlemleri kapsamında tasarladığı ücretleri düşürmek ve vergileri artırma düzenlemesi, iki günlük grevle protesto edildi. İşçiler ve meslek örgütlerine bağlı emekçilerin greviyle ülkede hayat felç oldu.  Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY), İşçi Sendikaları Genel Konfederasyonu (GSEE) ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliğinin (PAME) […]

Çipras hükümetinin kemer sıkma politikasına karşı iki günlük greve gidiliyor.

Yunanistan’da, hükümetin kemer sıkma önlemleri kapsamında tasarladığı ücretleri düşürmek ve vergileri artırma düzenlemesi, iki günlük grevle protesto edildi. İşçiler ve meslek örgütlerine bağlı emekçilerin greviyle ülkede hayat felç oldu. 

Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY), İşçi Sendikaları Genel Konfederasyonu (GSEE) ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliğinin (PAME) çağrısıyla gerçekleştirilen greve kamu ve özel sektör çalışanlarının yanı sıra avukat ve doktor meslek grupları da katıldı.

Grevin etkisiyle birçok hizmet sektöründeki özellikle hava ve deniz ulaştırma hizmetleri aksadı. Devlet dairelerinde iş durduruldu. Hastanelerde acil servisler dışındaki hizmetler verilmedi. Avukatlar ve noterlerin greve katılması nedeniyle duruşmalar yapılamadı. Hükümetin kreditörler ile yaptığı ek kemer sıkma önlemleri kapsamında maaşlarda yapılan kesintileri protesto eden bir grup polis memuru da, Maliye Bakanı Vekili Yorgos Huliarakis’in bakanlıktaki odasını bastı.

Yunan hükümeti, üçüncü kurtarma programı kapsamında yeni kredi diliminin serbest bırakılması için 2019 ve 2020 döneminde emeklilik maaşları ve vergi muafiyeti tavan sınırını düşürecek ek kemer sıkma tedbirleri almayı kabul etmişti. Yaklaşık 4,9 milyar avro tasarruf sağlanmasına yönelik düzenlemeler içeren yasa tasarısının perşembe günü parlamentoda oylanması öngörülüyordu.

Göstericilerin “Yeter, daha fazla dayanamıyoruz” yazılı pankartlar eşliğinde parlamentonun bulunduğu Sintagma Meydanı’na kadar yürürken, gösterilerde anarşist gruplar polisle çatıştı. Sintagma Meydanı’nda da bir grup göstericinin emniyet güçlerine taş ve  sopalarla saldırması üzerine polis göz yaşartıcı gaz kullanarak karşılık verdi.

Atina’da güvenlik önlemleri kapsamında şehir merkezindeki birçok cadde trafiğe kapatılırken, ülkenin ikinci büyük kenti Selanik ve bazı büyük kentlerde  de benzer gösteriler yapıldı.

Grev ve gösteriler yarın da devam edecek.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar