G20’ye mesaj: “Kapitalizmin yıkıcı etkileriyle yaşamak istemiyoruz”

Emperyalist-kapitalist dünyanın katılımcı 19 devlet ve AB’den oluşan G20, Almanya-Hamburg toplantıları kapitalizm karşıtı gösterilerle birlikte başladı. G20 oluşumunun gündeminde devletlerarası ikili görüşmeler, sorunlu emperyalist-kapitalist ilişkiler ve krizler, iklim değişikliği konusu var. Toplantı iki gün ve özel güvenlik önlemleri altında yapılıyor. Toplantıda anti-kapitalist, ant-emperyalist gösteriler, toplantı bileşenleri görüşmeleri ve gündemi kadar önemle takip ediliyor. Dünyanın gayrisafi […]

Emperyalist-kapitalist dünyanın katılımcı 19 devlet ve AB’den oluşan G20, Almanya-Hamburg toplantıları kapitalizm karşıtı gösterilerle birlikte başladı.

G20 oluşumunun gündeminde devletlerarası ikili görüşmeler, sorunlu emperyalist-kapitalist ilişkiler ve krizler, iklim değişikliği konusu var. Toplantı iki gün ve özel güvenlik önlemleri altında yapılıyor. Toplantıda anti-kapitalist, ant-emperyalist gösteriler, toplantı bileşenleri görüşmeleri ve gündemi kadar önemle takip ediliyor.

Dünyanın gayrisafi hasılasının beşte dördünü temsil eden 19 ülke ile Avrupa Birliği’nden (AB) oluşan G20 üyelerinin liderleri, Almanya’nın Hamburg kentinde buluşuyor. Yaptırım gücü olmasa da karar ve eğilimler, emperyalist-kapitalist sistemde uyarıcı işlevi görüyor.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya ve Suudi Arabistan, Türkiye ve daimi üye İspanya G20 ye katılıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Miletler (BM) gibi uluslararası örgütlerin temsilcileri de zirveye katılıyor

Zirveye 10 bin delege katılırken, 5 bin basın mensubu tarafından izlenecek.

Kapitalizm karşıtı ve çevreci göstericiler, sendika örgütleri, öğrenciler ve kilise grupları protesto eylemlerine hazırlanırken, kitlesel gözaltı merkezleri oluşturulduğu da bildiriliyor.

“Cehenneme Hoşgeldiniz”

G20 toplantısında, davetsiz daimi katılımcısı olan muhalif eylemcilerin de 100 bin civarında olması bekleniyor.

Aktarılan bilgilere göre “Cehenneme Hoşgeldiniz” protestolarının organizatörü Andreas Blechschmidt, sloganlarına yönelik “mücadeleci bir mesaj taşıdığını, ancak aynı zamanda G20 politikalarının dünya çapında açlık, savaş ve iklim felaketi gibi ‘cehennemi andıran’ koşullar oluşturduğunu sembolize ediyor” şeklindeki açıklayıcı sözü öne çıkıyor.

Eylemciler parklarda ve kurdukları çadırlarda kalıyor. Ayrıca bir tiyatro, kiliseler ve bazı bireyler de Almanya ve Avrupa çevresinden gelen eylemcilere barınacak yer sağlıyor.

Bu yıl polisle protestocular arasındaki çatışmalar şiddetli geçerken Hamburg şehrinin sokakları, işyerleri, arabalar bu çatışmalardan zarar görüyor.

Bu yıl çatışmalı gösteriler yanı sıra dikkat çeken kitlesel protesto gösterisi, çok sayıda katılımcının gri boyalı “zombi” karakteriyle yürüyüş yaparak yıkıcı kapitalist ilişkileri eleştirmesi oldu.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar