Büyükada’da İnsan hakları savunucularına gözaltı

“İnsan hakları savunucularının güvenliği” konulu eğitim programına katılmak amacıyla Büyükada’da buluşan insan hakları savunucularının, toplantı halindeyken, bir ihbar gerekçe edilerek gözaltına alındı. Konuyla ilgili ayrıntı bilgilere henüz ulaşılamadı. Ancak İstanbul İHD şubesi konuyla ilgili olarak bugün bir basın açıklaması yaparak, gözaltı işlemine son verilerek gözaltındaki insanların serbest bırakılmasını istedi. Açıklama metni şöyledir: Basına ve Kamuoyuna […]

“İnsan hakları savunucularının güvenliği” konulu eğitim programına katılmak amacıyla Büyükada’da buluşan insan hakları savunucularının, toplantı halindeyken, bir ihbar gerekçe edilerek gözaltına alındı.

Konuyla ilgili ayrıntı bilgilere henüz ulaşılamadı. Ancak İstanbul İHD şubesi konuyla ilgili olarak bugün bir basın açıklaması yaparak, gözaltı işlemine son verilerek gözaltındaki insanların serbest bırakılmasını istedi. Açıklama metni şöyledir:

Basına ve Kamuoyuna

Gözaltına Alınan İnsan Hakları Savunucuları Derhal Serbest Bırakılsın!

“İnsan hakları savunucularının güvenliği” konulu eğitim programına katılmak amacıyla Büyükada’da buluşan insan hakları savunucularının, toplantı halindeyken  “ihbar var” gerekçesi ile topluca gözaltına alınmaları kabul edilemez.

İnsan hakları savunucusu oldukları, önemli insan hakları örgütlerinin temsilcileri oldukları herkesçe bilinmesine rağmen, kimin yaptığı belli olmayan bir ihbar ile ve yakınlarına bile haber verilmeden gözaltına alınmış olmaları; devletin insan haklarına ve anayasal demokratik haklara yaklaşımının ne denli saldırganlaştığını gözler önüne sermiştir.

Bu derece gayriciddî bir gerekçe ile gözaltına alınmaları, gözaltı nedeni konusunda avukatlarına dahi bilgi verilmemesi ve gerekçe olarak “talimat aldıkları” açıklaması ile yetinmeleri karşısında endişelerimiz artmıştır.

İnsan hakları savunuculuğunun devletle, iktidarla karşıtlık içermesi nedeni ile güvenlik riski taşıdığı malumsa da bu derece keyfi bir biçimde özgürlük ve güvenlik haklarının kısıtlanması, OHAL uygulamalarının vardığı vahim noktayı göstermektedir.

Bu olayın, insan hakları savunucusu Vedat Aydın’ın kaçırılarak katledilmesinin 26. yılı olan bir güne denk gelmesi, bu gün insan hakları savunucularının yaşadığı güvenlik kaygısının nerelere varacağına dair bir işaret belki de. Ancak buna izin vermeyeceğiz!

Haftalar öncesinden organize edilen ve duyurusu yapılan eğitim çalışmasına katılmak için Büyükada’da bulunan ve halen gözaltında tutulan; Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acı, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der’li aktivist Şeyhmus Özbekli ve  moderatör Ali Garawi  derhal serbest bırakılsın!

İnsan hakları savunucuları susturulamaz!

İnsan Hakları Derneği – İstanbul Şubesi

 

emek.org.tr  

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar