Hakikat ve Adalet Arayışımızdan Vazgeçmeyeceğiz

Galatasaray’da toplanma ve basın açıklaması yapma hakkımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. 28 yıllık pratiğimizle söylüyoruz; susmayacağız. Zalimin hakikat ve adaletle aramıza ördüğü barikatları ısrarla, inatla yıkma kararlılığımızdan vazgeçmeyeceğiz.

Dünkü Galatasaray Meydanında 945. hafta Gözaltına alınmalarından sonra basın açıklaması yapıldı.

İHD İstanbul şubede yapılan açıklama şöyleydi:

Israrımız En Büyük Gücümüzdür. Kayıplarımızdan da, Hakikat ve Adalet Arayışımızdan da Vazgeçmeyeceğiz. Kamuoyunun da bildiği gibi gözaltında kaybedilenler için 28 yıldır hakikat ve adalet arayışını sürdüren Cumartesi Anneleri’nin 25 Ağustos 2018 tarihinde düzenlenlediği 700. hafta buluşması Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklanarak polis şiddeti ile engellenmiş ve çok sayıda insan gözaltına alınmıştı. O tarihten beri de Galatasaray Meydanı tüm halka kapatılmıştı.
Anayasa Mahkemesi bu durumun Maside Ocak kararı ile toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının, Aydın Aydoğan kararı ile de kötü muamele yasağının ihlali olduğuna karar vermişti. AYM, 23 Mart 2023 tarihli Gülseren Yoleri kararı ile bir kez daha söz konusu engellemenin toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlali olduğuna karar verdi.
Bunun üzerine İstanbul Valiliği ve Beyoğlu Kaymakamlığı’na başvurarak Anayasa Mahkemesi kararının gereğinin yerine getirilmesini talep ettik. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı verip ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılmasına hükmetmesine rağmen Galatasaray’da basın açıklaması yapma hakkımız beş haftadır polis şiddeti ile engellenmeye devam ediyor. Yaptıkları engelleme ve gözaltılar o kadar hukuksuz ki savcı, gözaltına alınanların adli işlem yapılmadan serbest bırakılmaları talimatı vermek zorunda kalıyor.
945. haftamızda bir kez daha hatırlatıyoruz: Kamu gücünü kullanan tüm aktörler, kesin ve bağlayıcı nitelikteki Anayasa Mahkemesi kararlarına uymak zorundadır. İstanbul Valiliği, Beyoğlu Kaymakamlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Anayasa Mahkemesi’nin hükme bağladığı ihlal ve sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde hareket etmek zorundadır. İhlalde ısrar etmek suçtur ve biz bu suçun takipçisi olacağız.
Anayasa Mahkemesi’nin saygı gösterilmesini istediği Galatasaray’da toplanma ve basın açıklaması yapma hakkımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. 28 yıllık pratiğimizle söylüyoruz; susmayacağız. Zalimin hakikat ve adaletle aramıza ördüğü barikatları ısrarla, inatla yıkma kararlılığımızdan vazgeçmeyeceğiz.

Cumartesi Anneleri
İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi/Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar