İnsan hakları savunucuları için uluslararası eylem

İstanbul-Büyükada’da kurumsal toplantı yaparken geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan 10 insan hakları savunucusu için Türkiye büyükelçilikleri önünde protesto eylemleri yapılıyor. 30’dan fazla ülkede, Türkiye büyükelçilikleri önünde insan hakları örgütleri ve aktivistleri tarafından gözaltılar protesto edildi. Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, yaptıkları açıklamada “Türkiye’de OHAL’in birinci yıldönümüne yaklaşılırken, bu örnekler darbe girişimi sonrasında gerçek muhaliflere […]

İstanbul-Büyükada’da kurumsal toplantı yaparken geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan 10 insan hakları savunucusu için Türkiye büyükelçilikleri önünde protesto eylemleri yapılıyor.

30’dan fazla ülkede, Türkiye büyükelçilikleri önünde insan hakları örgütleri ve aktivistleri tarafından gözaltılar protesto edildi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, yaptıkları açıklamadaTürkiye’de OHAL’in birinci yıldönümüne yaklaşılırken, bu örnekler darbe girişimi sonrasında gerçek muhaliflere veya muhalif olarak algılananlara yönelik baskının ne denli keyfi ve şiddetli hale geldiğini gösteriyor” dedi

Salil Shetty,. Gözaltındaki 10 aktivistin ve yaklaşık bir ay önce tutuklanan Taner Kılıç’ın derhal ve koşulsuz serbest bırakılmasına yönelik taleplerini her geçen gün daha yüksek sesle dile getireceklerini kaydeden Shetty, “Türkiye’de, susturulmayı reddeden cesur eleştirel seslere gözdağı vermek gibi son derece belirgin zehirli bir amaç güdülerek saygın insan hakları savunucuları asılsız gerekçelerle hapse atılırken boş durmamız söz konusu olamaz. Onlar parmaklıklar ardındayken, onlar için biz yürüyeceğiz. Onlar susturulurken, onlar için biz konuşacağız ” ifadelerini kullandı.

TanerKılıç’ın tutukluluğundaki hukuksuzluğu da eleştiren Salil Shetty gözaltındaki insan hakları savunucusu aktivistlerin koşulsuz ve derhal serbest bırakılmasını istedi.

Türkiye’de de İHD yaptığı açıklamayla gözaltıları protesto etmiş ve hukuksuzluğa dikkat çekmişti.

Halen gözaltında tutulanlar; Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acı, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der’li aktivist Şeyhmus Özbekli ve  moderatör Ali Garawi.

 

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar