Polis baskısına yurttaş tepkisi “memleketi cehenneme çevirdiniz!”

İstanbul Galatasaray meydanında KESK Şubeler Platformuna bağlı sendika temsilcileri ve üyelerinin planladığı Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için dayanışma amaçlı basın açıklaması eylemi,  Kaymakamlık yasağı ve polis tehdidi sonucu engellendi. Polis kuşatması altındaki meydandan uzaklaşması istenen  bir yurttaş tepki göstererek “Memleketi cehenneme çevirdiniz!” diye itiraz ederek polisi dinlemedi. Ankara ve İstanbul uygulamalarından da anlaşılıyor ki artık […]

İstanbul Galatasaray meydanında KESK Şubeler Platformuna bağlı sendika temsilcileri ve üyelerinin planladığı Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için dayanışma amaçlı basın açıklaması eylemi,  Kaymakamlık yasağı ve polis tehdidi sonucu engellendi.

Polis kuşatması altındaki meydandan uzaklaşması istenen  bir yurttaş tepki göstererek “Memleketi cehenneme çevirdiniz! diye itiraz ederek polisi dinlemedi.

Ankara ve İstanbul uygulamalarından da anlaşılıyor ki artık “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça” ismi, talepleri, açlık grevi eylemi, basın açıklaması gibi sözlerin geçtiği her eylem yasaklanıyor, baskı ve polis müdahalesine açık hale getirilmiş oluyor. Valilik veya kaymakamlık yasağı ile bu tür hak eylemleri yapılmayacak.

Bu anti-demokratik OHAL uygulamasına karşı kurumların özellikle İHD nin yargıya başvuracağı biliniyor. Yasağa karşı demokratik kurumlar ise yürüyüş ve basın açıklaması eylemi yaparak demokratik gösteri haklarını kullanmaya devam ediyor.

Bunlardan biri bugün Galatasaray meydanında yaşandı.

 

Önceden duyurusu yapılan basın açıklaması eylemi için sayısı yaklaşık 25 kadar olan KESK temsilcileri Galatasaray meydanında bir araya geldi. Ancak eylemden önce meydanda iki TOMA aracı, çok sayıda polis otosu, yüzün üzerinde çevik kuvvet polisi ve onlarca sivil polis gücüyle meydan kuşatması yapıldı. Meydandan geçen yurttaşlar uyarılarak “bekleme yapmayın” denilerek yürüme yolları engellenip değiştirilerek onların meydandan ve eylemcilerden uzak tutulması sağlandı.

Yoğun kuşatma altında olan KESK üyeleri kısa bir açıklama yaparak kaymakamlık yasağı ile engellendiklerini, “Nuriye ve semih adlarının geçmesi halinde gözaltı müdahalesine maruz kalacaklarının tebliğ edildiğini, bu nedenle kısa açıklama sonrası dağılacaklarını” açıkladı. “KHK lar gidecek biz kalacağı” ve Nuriye Semih onurumuzdur” sloganı atarak alkışlarla ve bu açıklamayla sona erdi.

Bu esnada olayı izlemekte olan yaşlı bir yurttaşımız, olayı merakla izliyordu. Sivil polis yurttaşı uyararak orayı terk etmesini ya da gözaltı için eylemcilerin yanına geçmesini tehdit ederek söyledi. Bunun üzerine yurttaşımız “Bir yere geçmiyorum! Nedir bu yaptığınız, yeter artık! Memleketi cehenneme çevirdiniz!” diye yüksek sesle tepkisini gösterdi. Etrafını çok sayıda polisin çevirmesine rağmen, yurttaş yapılanların doğru olmadığını söylemeye devam etti. KESK liler yaşlı yurttaşımızın koluna girerek birlikte alandan uzaklaştılar.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar