Ücretlerini ve haklarını alamayan işçiler yürüyüş eylemi yaptı

İstanbul Avcılar belediyesi işçileri ve İzmit REAL market işçileri parasal alacakları ve hakları için yürüyüş eylemi gerçekleştirdi. Avcılar belediyesi bünyesinde çalışan kadro ve taşeron işçiler (fen işleri, temizlik işleri ile park bahçeler müdürlüklerinde) dört aydan beri ücretlerini alamıyor. Belediyenin bu sorunu çözmesi için uyarı eylemi yapan işçiler bir an önce alacaklarının ödenmesini istiyor. İşçilerin protestolu […]

İstanbul Avcılar belediyesi işçileri ve İzmit REAL market işçileri parasal alacakları ve hakları için yürüyüş eylemi gerçekleştirdi.

Avcılar belediyesi bünyesinde çalışan kadro ve taşeron işçiler (fen işleri, temizlik işleri ile park bahçeler müdürlüklerinde) dört aydan beri ücretlerini alamıyor. Belediyenin bu sorunu çözmesi için uyarı eylemi yapan işçiler bir an önce alacaklarının ödenmesini istiyor. İşçilerin protestolu yürüyüş eylemine Tek Gıda-İş sendikası,  Belediye-İş sendikası 1 nolu şube, TümBelSen ve DERİTEKS Avrupa yakası temsilcileri destek verdi.  İşçişler yaşadıklarını şu sözlerle ifade etti: “3 aydır borç alarak geçiniyoruz. Çocuğumu fırına askıda ekmek için gönderiyorum. Çocuklarımız hastalanıyor hastaneye götüremiyoruz. Kiracıyız aylardır kiralarımızı ödeyemiyoruz. Ev sahipleri evden çıkmamızı istiyorlar. Faturalarımızı ödeyemiyoruz. Çoğumuzun elektrikleri, doğal gazı kesik”

İzmit’te de Real market işçileri iflas ilen eden işyerinden alacaklarının peşinde. Bu amaçla aileleriyle birlikte yürüyüş eylemi ve basın açıklaması yapan işçiler, sorunlarını kamuoyu ile paylaşarak destek istedi.  2017 Ocak ayında iflas sonucu kapanan market 95 market işçisi, alacakları hakları için mahkemeye başvurdu.

Basın açıklamasında Beğendik grubunun Real hipermarketlerinin varlığını bünyesine katması nedeniyle hileli iflas gerçekleştirdiğini ileri sürüyor.

 

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar