İnsani koşullarda çalışmak isteyen 3. Hava limanı işçilerine tutuklama

Bugün gözaltına alındıktan sonra savcılığa çıkarılan işçilerden 6 işçi tutuklandı. 2 işçi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. TUTUKLU İŞÇİ SAYISI 34 OLDU Eylemler gerekçe gösterilerek bugüne kadar 34 işçi tutuklandı. 3. Havalimanı işçileri 14 Eylül’de ‘Köle değiliz’ diyerek kötü çalışma koşullarını, barınma ve yemek sorununu, maaşların düzensiz ödenmesini protesto etmiş, eylemin ardından işçilerin kaldığı […]

Bugün gözaltına alındıktan sonra savcılığa çıkarılan işçilerden 6 işçi tutuklandı. 2 işçi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

TUTUKLU İŞÇİ SAYISI 34 OLDU

Eylemler gerekçe gösterilerek bugüne kadar 34 işçi tutuklandı.

3. Havalimanı işçileri 14 Eylül’de ‘Köle değiliz’ diyerek kötü çalışma koşullarını, barınma ve yemek sorununu, maaşların düzensiz ödenmesini protesto etmiş, eylemin ardından işçilerin kaldığı barakalara gece yarısı baskın düzenlenmişti.

Baskında 600 kadar inşaat işçisi gözaltına alınırken, mahkemeye sevk edilen 28 işçiden 24’ü tutuklanmıştı. Geçtiğimiz hafta 3 işçi, dün ise 1 işçi daha tutuklanmıştı. Tutuklu işçi sayısı 28’e yükselirken, tutukluluğa yapılan itiraz da reddedildi.

Soruşturma kapsamında dün de 8 işçi gözaltına alındı. Gözaltına alınan işçiler savcılık sorgusu için Gaziosmanpaşa (GOP) Adliyesi’ne sevk edildi. Sorguların ardından İşçilerden 2’si adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, altı işçi tutuklandı. Böylece tutuklu işçi sayısı 34’e yükseldi.

İnşaat İşçileri Sendikası Twitter hesabından paylaştığı mesajda, dün akşam işçi koğuşlarının basıldığını ve işçilerin gözaltına alındığını yazdı.

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 6 işçi arkadaşımız daha tutuklandı. Soyadlarını henüz öğrenemedik ancak isimleri Bilal, Diyar, İbrahim, Mehmet Nuri, Mustafa ve Yusuf.

— İnşaat-İş Sendikası (@insaatsendika) 4 Ekim 2018

 

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar