Kim ahlaksız? Maaş ödemeyen patron mu, maaş alamayıp eylem yapan işçi mi?

Maden işçilerinin direnişi devam ediyor. Patron hem suçlu hem güçlü! Aylardır işçisine maaş ödemeyen patron, “Ahlak ve iyi niyet kurallarına” uygun davranarak (!?) 35 işçinin işine son vermişti. Karaman Ermenek’teki Seba Madencilik’e bağlı ocakta yedi aydır maaş alamadıklarını açıklayarak direnişe başlayan madencilerden 35’i işten atıldı. Haksızlıklara uğrayan işçiler de iki hafta önce direnişe başladı. Pandemi […]

Maden işçilerinin direnişi devam ediyor.

Patron hem suçlu hem güçlü! Aylardır işçisine maaş ödemeyen patron, “Ahlak ve iyi niyet kurallarına” uygun davranarak (!?) 35 işçinin işine son vermişti.

Karaman Ermenek’teki Seba Madencilik’e bağlı ocakta yedi aydır maaş alamadıklarını açıklayarak direnişe başlayan madencilerden 35’i işten atıldı. Haksızlıklara uğrayan işçiler de iki hafta önce direnişe başladı.

Ödenmeyen maaşları ve çalışma hakları için başlayan direniş devam ediyor.

Pandemi koşullarını fırsat olarak görüp yararlanan patronlar oldu. İşçiler iş kanununa göre maaş alamadıkları için iş bırakma hakkına sahip bulunuyor. Ayrıca Pandemi koşullarında işçi çıkarmanın yasaklandığı, ancak patronların bu yasağı dinlemedikleri de biliniyor.

Patron işten atmaya “Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışları” gerekçe gösterirken, Bağımsız Maden-İş Sendikası ise “Patron direnen işçileri ahlaksız ilan edip tazminatsız işten atıyor” açıklaması yaptı.

“Emekçinin direnişinden korkuyorlar”

Ermenek’te Seba Madencilik’te çalışan ve işten atılan maden işçisi Barış Karagöz anayasal haklarını kullandıklarını belirterek, direniş sürecini şöyle anlatıyor:

“Biz yedi aydır Seba Madencilik’ten maaşlarımızı alamıyorduk. İş Kanunu’nun 34’üncü maddesine dayanarak haklarımızın ödenmesi için üretimi durdurma ve grev yapma kararı aldık. Patron bizim kararlılığımız karşısında ise bize sadece beş aylık maaşımız ödedi ve haklarımızın tamamını almak için de grevimize sendikamızın öncülüğünde devam etme kararı aldık. Biz bir protokol imzalayarak anlaşma yapmak istedik ama patronumuz buna da yanaşmadı.” (İsmail Arı – Birgün gazetesi)

İşçiler tazminatsız işten atıldı

Aylardır maaşlarını alamadıkları için mağdur olduklarını aktaran Barış Karagöz “Pandemi sürecinde işten çıkarma yasağına rağmen işten attı. Emekçinin mağdur olmasının önüne geçilmesini istiyoruz” dedi.

Karagöz ayrıca, “Grevimize devam ediyoruz. Bizim yerimize başka işçileri işe aldılar. Bildiğimiz kadarıyla şu anda benimle 35 kişi işten atıldı ve iletişim kuramadığımız arkadaşlarımız da var, tam net sayıya ulaşamadık” ifadelerini kullandı.

“Devlet kurumları da tehdit ediyor”

“İşten atma yasağı kocaman bir yalan” diyen Bağımsız Maden-İş Sendikası da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Seba Madencilik’te yedi aydır alamadıkları maaşları için İş Kanunu’nun 34’üncü maddesine göre direnen üyelerimizi devlet kurumları tehdit ediyor, Hak-İş ve Türk-İş’e bağlı sendikalar tehdit ediyor. Patron direnen işçileri ahlaksız ilan edip işten atıyor” ifadelerine yer verildi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar