Şişli Belediyesi ile Genel-İş görüşmeleri “olumlu” geçti

Ankara’da CHP genel merkezinde yapılan Şişli Belediyesi ve Genel-İş sendikası arasında gerçekleşen görüşmeler “olumlu geçti” diye açıklandı. Şişli belediyesinde 1170 belediye işçisinin çalıştığı KENTYOL AŞ, taşeron ihalesi sonucu devre dışı bırakılmış ve temizlik işleri üç taşeron şirkete ihale edilmişti. İşçiler iş güvencesi ve sendikalı olarak elde ettikleri hakları için direnişe geçmiş ve iş bırakmıştı. Belediye […]

Ankara’da CHP genel merkezinde yapılan Şişli Belediyesi ve Genel-İş sendikası arasında gerçekleşen görüşmeler “olumlu geçti” diye açıklandı.

Şişli belediyesinde 1170 belediye işçisinin çalıştığı KENTYOL AŞ, taşeron ihalesi sonucu devre dışı bırakılmış ve temizlik işleri üç taşeron şirkete ihale edilmişti. İşçiler iş güvencesi ve sendikalı olarak elde ettikleri hakları için direnişe geçmiş ve iş bırakmıştı.

Belediye şirketi olan KENTYOL AŞ döneminde, işçiler DİSK Genel-İş sendikasında örgütlenmiş ve TİS yaparak çalışma koşulları ve sosyal haklar bakımından kazanımları olan çalışma dönemi geçirdi.

Ancak belediye yönetimi, temizlik hizmetlerinin dışarıdan alınması yani temizlik işlerinin taşerona devredilmesi için ihale açtı. İhaleye KENTYOL AŞ katılamamış, üç taşeron şirket temizlik işlerini ihale sonucu almıştı.

İşçiler ve sendika için şu olgu önemli olmuştu. Sendikalı ve TİS yapılarak düzenlenen çalışma koşulları ve hakları, taşeron döneminde artık tartışmalı hale gelmiştir. Taşeron şirketleri bağlayan bir sözleşme de olmayınca işçi kazanımlarının bir güvencesi de kalmamıştı. Ücretlerin düşürülmesi, sosyal haklarda gerileme ve en önemlisi de sendikalı ve TİS güvencesi altında çalışma kazanımları artık taşeron şirket insafına bırakılıyor.

Halen bir taşeron şirketinde çalışan 300 kadar taşeron işçisinin sahip olduğu haklar KENTYOL işçisinin sahip olduğu maddi hakların yarısı kadar da değildir.

İhaleye karşı çıkan işçiler ve sendika, belediye yönetimini uyarmış ve iki gün iş bırakmıştı. İhalede ve taşeronla çalışmada ısrarlı olan belediye sendikayla olan görüşmelerinde geri adım atmayınca CHP genel merkezi devreye sokulmuş ve Ankara’da görüşmelere devam edilmişti.

Dünkü görüşmeler sonrasında sendikacıların yaptığı açıklamada “görüşmenin olumlu geçtiği” belirtilmiş ve belediye önünde bekleyen işçiler dağılmıştı. İşyerlerinde yapılacak olan açıklamalar sonrası “olumlu geçen görüşmenin” içeriğine sonra ulaşılabilecektir.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar