İzmir Büyükşehir belediyesinden tehdit, işçilerden dayanışma grevi

Sendikalar ve işçiler, İzmir Büyükşehir Belediyesindeki işçi kıyımlarına karşı  protesto yürüyüşü yaparak yarım gün iş bıraktı.  Basın açıklamasında işçi kıyımı ve baskıların son bulması istendi. Belediye işçileri kadro hakları ve tediye ödemeleri için İBB ye karşı dava açmış, yönetim ise işten çıkartma tutumu almıştı. (Tediye hakkı: her yıl için -52 günlük-  yasal olarak da belirlenmiş […]

Sendikalar ve işçiler, İzmir Büyükşehir Belediyesindeki işçi kıyımlarına karşı  protesto yürüyüşü yaparak yarım gün iş bıraktı.  Basın açıklamasında işçi kıyımı ve baskıların son bulması istendi.

Belediye işçileri kadro hakları ve tediye ödemeleri için İBB ye karşı dava açmış, yönetim ise işten çıkartma tutumu almıştı. (Tediye hakkı: her yıl için -52 günlük-  yasal olarak da belirlenmiş olan kazanılmış ikramiye ödeneğidir. Bu tartışılmaz bir işçi hakkıdır. Belediye bu ödeneği bir yöntemle ödemek zorundadır.)

İBB yönetimi işçilerin ve sendikanın iş bırakma eylemine karşı, “yasal işlem yapılacağı” tehdidinde bulundu.

Ancak Genel-İş sendikası 2 , 3, 5, 6 ve 7 nolu şubeleri, Sosyal-iş, Güvenlik Sen ve TümBelsen şubeleri  sendika yönetimleri ve işçiler  dayanışma eylemini yaptı. İZENERJİ ve İZELMAN birimlerinde iş bırakma eylemi, polis baskı ve tehdidine rağmen etkili bir yürüyüşle gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı önünde sona eren yürüyüş eylemi sonunda işçiler ‘Haksız Yere Atılan İşçiler İçin Adalet İstiyoruz’ pankartı açarak “İş Ekmek Yoksa Barış Da Yok”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz”, ve “Hak Hukuk Adalet” sloganlarıyla birlikte atılan işçilerin işe geri alınmasını istedi.

Öte yandan Evrensel Gazetesi haberine göre de, işten çıkarılan 12 ESHOT işçisinin çıkarma işleminin durdurulmuş olması nedeniyle iş bırakma eylemi bu birimde ve ilgili Genel-İş şubesinde gerçekleşmediği anlaşıldı.

Basın açıklamasında İBB yönetiminin hukuksuz biçimde işçi kıyımı yaptığı, işçilerin yasal haklarını istediği açıklandı. İşçi kıyımının sosyal demokrat bir belediyede yaşanmasını eleştiren basın açıklamasında, tüm sendikaların birlik içerisinde mücadele etme çağrısı yapıldı. İşlerinden çıkarılan işçilerin işlerine geri iadesi istenen açıklamada, Toplu iş sözleşmesi ihlallerine son verilmesi ve görüşme yoluyla sorunun çözümü ifade edildi. Taleplerin karşılanmaması halinde mücadeleyi yükseltecekleri ve sendikaların soruna birlikte sahip çıkması belirtildi.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar