REAL Market işçileri hakları için sokakta

İflas eden Alvi Marketler zinciri (eski adı Real Marketler AŞ) işçileri alamadıkları ücret alacakları ve tazminat hakları için yürüyüş ve basın açıklaması eylemleri yapıyor. İşçiler eylemlerinin devam edeceğini açıklayarak, emek kamuoyundan destek istedi. Geçtiğimiz günlerde, mağdur edilen işçiler aileleriyle birlikte İstanbul-Yenisahra Optimum AVM önünde  “Haklarımızı gasp ettirmeyeceğiz” pankartıyla yürüyüş eylemi gerçekleştirdi. İşçiler, “hileli iflas” sonucu […]

İflas eden Alvi Marketler zinciri (eski adı Real Marketler AŞ) işçileri alamadıkları ücret alacakları ve tazminat hakları için yürüyüş ve basın açıklaması eylemleri yapıyor.

İşçiler eylemlerinin devam edeceğini açıklayarak, emek kamuoyundan destek istedi.

Geçtiğimiz günlerde, mağdur edilen işçiler aileleriyle birlikte İstanbul-Yenisahra Optimum AVM önünde  “Haklarımızı gasp ettirmeyeceğiz” pankartıyla yürüyüş eylemi gerçekleştirdi. İşçiler, “hileli iflas” sonucu kapanan şirketteki alacaklarını istedi. “Hileli iflas” yaptıklarını iddiasıyla, REAL market ve Beğendik grup hakkında dün de suç duyurusunda bulundular.

Real Market işçileri ödenmeyen hakları için sokakta…

Eylemde DİSK Nakliyat-İş sendikası başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu  bir konuşma yaparak işçilerin haklı mücadelesine destek verdiklerini, işçiler bu mücadeleyi kazanıncaya kadar da yanlarında olacaklarını açıkladı.

Öte yandan Tez-Koop-Iş Sendikası İstanbul  1 Nolu Şubesi de, yaptığı açıklamada süreci takip ettiklerini belirterek resmi devlet kurumları, Çalışma bakanlığı, TÜRK-İŞ merkezi ve uluslararası sendikal birlik olan UNI’ye konuyu  bildirildiğini ifade etti. Sendika yaptığı açıklamada, Real Hipermarketlerin, yeni unvanının Alvi Marketler Zinciri A.Ş olduğu, diğer iki şirketten ayrıldığı, 27 Temmuz’da yapılan duruşmada mahkeme şirketin iflasına karar verdiğini belirtti. İflas kararından sonra, REAL Hiper Marketler (yeni adı Alvi olan) zincirinde Ankara-Çankaya (Bilkent), İstanbul-Fulya, Kocaeli/İzmit Kocaeli, Gebze mağazaları kapatıldığını belirtti. Sendika:

İflas kararı alındıktan sonra bu mağazalar kapatılmış, ancak işten çıkarılan işçiler Toplu İş Sözleşmesinden ve yasalardan kaynaklanan haklarını alamamışlardır

“17 Ağustos 2017 tarihi itibariyle; Çalışma Bakanlığı kayıtlarına göre REAL’de Türkiye genelinde 450 işçi bulunmaktadır. Bu işçiler içerisinde sendikamız üye sayısı 313’tür.

“İflas kararı açıklanmadan önce kapatılan mağazalarda işten çıkarılan işçilere Toplu İş Sözleşmesinden ve yasalardan kaynaklanan haklarının bir kısmı ya da tamamı ödenmiştir.

“Örneğin İstanbul/Merter’de çalışanlar alacaklarını tamamen almışlardır.

“Beylikdüzü ve Ümraniye’de çalışanların 1 ya da 2 taksit alacakları kalmış; Bayrampaşa ve Kartal’da çalışanlar ise henüz hiçbir alacağını tahsil edememiştir.

“Ankara/Etlik, Antalya ve Konya mağazalarında çalışanların alacakları yapılandırılırken, Antalya çalışanlarının son bir taksit alacağı kalmıştır.”  şeklinde bilgilendirme yaptı.

Tez Koop İş sendikası, haklarını alamayan işçilerin durumunu hukuki açıdan takip ettiklerini belirterek eylemlerde DİSK Nakliyat-İş sendikasının müdahil olmasını da doğru görmediğini belirterek “Real işyerinde iflasın istenmesi sonrasında işyerlerinin kapatılması kararına ilişkin tüm yasal süreç sendikamız tarafından yakından takip edilmektedir. Sendikamızın “REAL işçilerini ortada bıraktığı, sahip çıkmadığı” eleştirisi doğru değildir. En başından itibaren süreç sendikamız tarafından takip edilmiş, yasalar çerçevesinde atılması gereken adımlar sendikamız tarafından atılmıştır, atılmaktadır.” açıklamasını yapmıştır.

Sessiz beklemek yok!

Hak kaybına uğrayan bir işçi de, basına verdiği bir röportajda Tez Koop İş sendikasını eleştirmiş ve “Son süreçte de ne işçilerin bilgilendirilmesinde ön ayak oldular ne de bu marketler kapanırken bize destek oldular. Marketlere geldiler, işletme müdürleriyle masaya oturdular, kapanma kararını beraber imzaladılar, kağıdın panoya asılmasından sonra arkalarına bile bakmadan çekip gittiler. Ortada “ahbap çavuş ilişkisi” diyebileceğimiz bir işveren sendika ilişkisi vardı. Son marketlerin kapanmasıyla, sendikadan bağımsız olarak bir araya gelmeye başladık.” diye açıklamada bulunmuştur.

Tez Koop İş sendikasının kendilerine sahip çıkmadığını açıklayan işçiler eylemlerine devam edeceklerini duyurdular.

Nakliyat-İş sendikası yaptığı açıklamada işçilerin hak eylemlerinin süreceğini ve destek beklediklerini ifade etti. Nakliyat İş sendikası:

20 Ağustos Pazar Günü Konya’da saat 13:00’da Konya Zafer Meydanı Camlı Köşk önünde, mağazaları kapanan Real Market İşçileri, DİSK/Nakliyat-İş üyeleri ile birlikte Konya Kayalı Parkta basın açıklaması yapacaktır. (Basın açıklamasından önce Saat 12:30’da Mevlana Kültür Merkezi önünde toplanılarak Zafer Meydanına yürüyüş yapılacak.)

21 Ağustos 2017 Pazartesi Günü İstanbul, Kocaeli ve Konya mağazalarında işsiz kalan Real Market işçileri ve Ankara’daki mağazalarda işsiz kalan işçi kardeşlerimiz ile birlikte Ankara Çayyolu Beğendik mağazası önünde olacaklardır. Burada kitlesel basın açıklaması ve oturma eylemi yapılacaktır.” Açıklamasını yaptı.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar