Kamu emekçileri ücretleri insanca yaşam sağlamaktan uzak

Kamu emekçileri için yapılan tüm ücret teklifleri, yoksulluk sınırı altındadır. İnsanca yaşam düzeyini sağlamayan bu teklifler, anlaşılıyor ki hükümet ve sarı sendika ilişkileri gölgesinde düşük zamla geçiştirilecek. Hükümet yanlısı Memur-Sen’in etkin olduğu görüşmeler devam ediyor. Kamu emekçiler için sendikaların tekliflerinin çok altında ücret zamları bekleniyor. Kamu çalışanı emekçiler yoksulluk sınırı altında kalan ücret teklifleriyle, iş […]

Kamu emekçileri için yapılan tüm ücret teklifleri, yoksulluk sınırı altındadır. İnsanca yaşam düzeyini sağlamayan bu teklifler, anlaşılıyor ki hükümet ve sarı sendika ilişkileri gölgesinde düşük zamla geçiştirilecek.

Hükümet yanlısı Memur-Sen’in etkin olduğu görüşmeler devam ediyor. Kamu emekçiler için sendikaların tekliflerinin çok altında ücret zamları bekleniyor.

Kamu çalışanı emekçiler yoksulluk sınırı altında kalan ücret teklifleriyle, iş güvencesiz ve grev hakkının olmadığı toplu sözleşme yapabilme hakkının sınırlı kullanıldığı koşullarda hükümetin karşısına oturuyor. Memur-Sen gibi AKP iktidarı yanlısı bir sarı sendikanın etkili olduğu görüşmelerde emekçilerin yararına sonuç çıkmayacağı yargısı emek kamuoyuna hakimdir.

Bakanlık teklifine göre kamu emekçisine, 2018-2019 yıllarının birinci ve ikinci altı ayında yüzde 3’er zam ve enflasyon farkı ödenmesi öngörülüyor.

Kamu emekçileri ile ilgili toplu İş sözleşmesi görüşmelerinde sendikaların yaptığı tekliflere karşılık olarak Bakanlığın yaptığı teklif sendikalar tarafından tepkiyle karşılanarak kabul edilmedi Bakanlığın teklifi KESK eş başkanı Aysun Gezer  “Kamu emekçilerinin aklıyla oynayan bir teklif” diye değerlendirerek tepki göstermişti.

AKP iktidarı yandaşı Memur-Sen ise “Bu teklife kapalıyız” dövizleriyle tavrını göstermişti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Federasyonu Eş Genel Başkanı Aysun Gezen bu teklifle ilgili olarak basına yaptığı açıklamada:

“3+3 kulislerde dolaşan bir şeydi zaten, bu nedenle duyunca buna şaşırmadık. İsteriz ki Memur-Sen’in bu tepkisi gerçek bir tepki olsun, bir mizansenden öte bir tepki olsun. Çünkü bu haliyle bu teklif emekçilerin haklarını telafi eden, ihtiyaçlarını gören bir teklif olmaktan çok uzak, kamu emekçilerinin aklıyla oynayan bir teklif.

Biz daha önce de söylemiştik, yine söylüyoruz: Bu masa gerçek bir TİS masası değildi. OHAL koşullarında ve KHK rejiminde gerçek bir toplu sözleşme olması söz konusu değil. Emekçilerin gerçek hak ve çıkarları için bizimle beraber hareket ederler, iktidarın yanında olmaktan vazgeçerler.” Şeklinde konuşarak değerlendirmesini ifade etmişti.

AKP iktidarının teklifi :”Sefalet ücreti”

-“Sefalet ücretini kabul etmiyoruz” diyerek teklifi eleştiren KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik ise hükümetin kamu görevlileri ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 ve 2019 yıllarının birinci ve ikinci altı aylık dönemleri için yüzde 3’erlik zam oranı ve enflasyon farkı teklifini eleştirdi.

Demokratik bir toplu sözleşme süreci olmayacağı gerekçesiyle toplu sözleşme sürecinden çekildiklerinin altını çizen Bozgeyik, “Hükümeti ve Çalışma Bakanlığının tercihini kamu emekçilerinden yana kullanmadığı ortaya çıkmıştır. Emekçilere gösterilen sefalet ücretini kabul etmiyoruz. Kamu çalışanlarının aylık asgari ücretin 3 bin 450 lira olması gerekir.” diye konuştu.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar