Yemek ve servis hakları için protesto yürüyüşü

Kırşehir’de bulunan ÇEMAŞ döküm sanayi iş yerinde taşeron şirketin yemek ve servis hizmetlerinde yaşattığı sorunlar işçiyi sokağa döktü. DİSK Birleşik Metal-İş sendikasının örgütlü olduğu iş yerinde, taşeron şirketin yemek ve servis hizmetlerinde yaşattığı sorunların çözümü için işçiler yürüyüş eylemi yaptı. İşçiler daha iyi yemek ve servis  hizmeti istiyor. Yürüyüş polisin engellemesiyle kısa sürdü. Cumhuriyet gazetesinin […]

Kırşehir’de bulunan ÇEMAŞ döküm sanayi iş yerinde taşeron şirketin yemek ve servis hizmetlerinde yaşattığı sorunlar işçiyi sokağa döktü.

DİSK Birleşik Metal-İş sendikasının örgütlü olduğu iş yerinde, taşeron şirketin yemek ve servis hizmetlerinde yaşattığı sorunların çözümü için işçiler yürüyüş eylemi yaptı. İşçiler daha iyi yemek ve servis  hizmeti istiyor.

Yürüyüş polisin engellemesiyle kısa sürdü.

Cumhuriyet gazetesinin bildirdiğine göre, Birleşik Metal İş Fabrika Temsilcisi Fahri Doğan şöyle açıkladı: “Taşeron firmanın iyi hizmet vermemesi her konu ve platformda yaşadığımız sorunları dile getirmemize rağmen herhangi bir düzelme olmadı. Taşeron firmaya tepki göstermek amacıyla bu eylemi başlattık. Başlattığımız eylem başarıya ulaşmazsa da sürekli bu tepkiyi göstereceğiz. Fabrikada iş bırakmayı düşünmüyoruz. İlerleyen zamanlarda o da olabilir. Talebimiz daha düzenli yemek ve servis hiçbir iyileştirme olmadı. Bizler de arkadaşlarımızla bu tepkimizi yürüyerek gösteriyoruz” dedi.

Kırşehir’de ve birkaç ilde daha sanayi faaliyetleri ve ortaklıkları bulunan ÇEMAŞ, döküm sanayii, çimento ve madencilik sektörüne alaşımlı öğütme elemanları üretimi için Kırşehir’de kurulmuş Işıklar Holding bünyesine katılmış sanayi kuruluşudur. Öğütücü elemanlar, çamaşır makinalarına parçalar ve makina, denizcilik, inşaat, kazan, kompresör, hidrolik pompa, iş makinaları, redüktör gibi değişik sektöre pik ve sfero döküm parçaların döküm ve talaşlı imalatını yapmaktadır.

ÇEMAŞ ta geçen yıl işveren ve Birleşik Metal-İş sendikası arasında görüşmeler tıkanmış ve sendika grev kararı, işveren de lokavt kararı almıştı. Görüşmeler sonunda iki yıllık toplu iş sözleşmesi imzalanmıştı.

Yürüyüş eylemi bir süre devam ettikten sonra polislerin izin vermemesi üzerine sona erdirildi.

İşçilerin eylemi bir uyarı niteliğinde oldu ve sorunun çözülmesi bekleniyor.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar