“3. Hava limanı İşçileriyle Dayanışma Platformu” kuruldu.

3.Hava limanı işçilerinin insanca çalışma koşulları için sürdürdüğü mücadelede, dayanışma amacıyla “3. Havaalanı işçileriyle dayanışma platformu” kuruldu. Platformda birçok sendika, meslek örgütü ve demokratik kitle örgütü, yazar, sanatçı ve siyasi parti üyesi yer alıyor. Platform kuruluş deklarasyonu dün açıklandı. “3. Hava limanı İşçileriyle Dayanışma Platformu Kuruluş Deklarasyonu 3. Hava limanındaki insanlık dışı barınma-beslenme-ulaşım koşullarına, yaşanan iş […]

3.Hava limanı işçilerinin insanca çalışma koşulları için sürdürdüğü mücadelede, dayanışma amacıyla “3. Havaalanı işçileriyle dayanışma platformu” kuruldu. Platformda birçok sendika, meslek örgütü ve demokratik kitle örgütü, yazar, sanatçı ve siyasi parti üyesi yer alıyor.

Platform kuruluş deklarasyonu dün açıklandı.

“3. Hava limanı İşçileriyle Dayanışma Platformu Kuruluş Deklarasyonu

3. Hava limanındaki insanlık dışı barınma-beslenme-ulaşım koşullarına, yaşanan iş cinayetlerine, ücretlerin düzensiz ödenmesi ve sigorta primlerinin eksik yatırılmasına, onur kırıcı muamelelere karşı birikmiş işçi öfkesinin patlamasından sonra başlayan işçi ve sendikacı tutuklamaları devam ediyor.

Direnişin kendisi, İGA patronları ve onları denetlemekle görevli Çalışma Bakanlığı ve yetkili tüm resmi merciler hakkında bir suç duyurusu anlamını taşıyan taleplerle tarihe geçti.

Yetkililer bu talepler sayesinde açığa çıkan gerçeklerle ilgili hızla işlem başlatmak yerine İGA patronlarını korumaya aldılar. Tüm kamera kayıtlarını didik didik ederek direnişte “köle değiliz” diye haykıran, tutum alan işçileri teker teker ya da gruplar halinde tutuklamaya devam ediyorlar.

Yaklaşık 600 işçiyi gözaltına alıp, aralarında dört İnşaat-İş yöneticisi ve en son 5 Ekim’de DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut’un da olduğu beş sendikacı ile 30 işçinin tutuklanması direnme ve örgütlenme hakkına yapılmış açık bir saldırıdır. Anayasa ihlalidir.

Bizler çeşitli sendikalar, kitle örgütleri ve demokratik kurumlar, duyarlı kişiler olarak bir araya gelerek 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu’nu oluşturduk. Bu platformla haksız-hukuksuz şekilde tutuklanan işçiler ve sendikacılar ile dayanışma içinde olacağımızı, 3. Havalimanı şantiyesinde çalışan arkadaşların bir isyanla deklare ettikleri taleplerinin takipçisi olacağımızı belirtiriz.

Arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması, parasız-pulsuz konuldukları cezaevindeki ihtiyaçlarının, mağdur edilen ailelerinin yaralarının sarılması için ortak bir çaba içinde olacağımızı vurgularız.

Platformumuz, işçilerin direnme hakkına saygı duyan, insani taleplerini sahiplenen, onların bu şekilde mağdur edilmeleri karşısında vicdani bir sorumluluk duyan tüm kurum ve bireylere açıktır.

  1. HAVALİMANI İŞÇİLERİYLE DAYANIŞMA PLATFORMU 8 EKİM PAZARTESİ 2018″

 

 emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler