Direnişteki işçiler benzin şişeleriyle çatıya çıktı

İnsanca koşullarda çalışma amacıyla örgütlendikleri Birleşik Metal İş sendikası yetkisi tanınmayıp lokavtla işten atılan işçiler, direnişlerinin 36. Gününde benzin şişeleriyle çatıya çıkarak sendikalı olarak çalışmak istediklerini açıkladı. Sendika düşmanlığını işten atma noktasına taşıyan işverene karşı, işçiler kendilerini yakma tehdidiyle yeni bir boyuta taşıdı. Sendika başkanı Adnan Serdaroğlu yetkililerle görüşmeler yaparak çözüm istedi. Karabük Organize Sanayi […]

İnsanca koşullarda çalışma amacıyla örgütlendikleri Birleşik Metal İş sendikası yetkisi tanınmayıp lokavtla işten atılan işçiler, direnişlerinin 36. Gününde benzin şişeleriyle çatıya çıkarak sendikalı olarak çalışmak istediklerini açıkladı.

Sendika düşmanlığını işten atma noktasına taşıyan işverene karşı, işçiler kendilerini yakma tehdidiyle yeni bir boyuta taşıdı. Sendika başkanı Adnan Serdaroğlu yetkililerle görüşmeler yaparak çözüm istedi.

Karabük Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Umer Haddecilik firmasında çalışan ve Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılan, baskıya maruz kaldıklarını söyleyerek 36 gündür işyeri önünde direnen işçiler, bu sabah fabrikanın çatısına çıkarak kendilerini yakacaklarını ifade ettiler.

Birleşik Metal-İş’ten yapılan açıklamada, işlerini geri isteyen işçilerin seslerini duyurmak için fabrikanın çatısına çıktıkları belirtildi. Yanlarına aldıkları benzinle kendilerini yakacaklarını söyleyen işçilere jandarma müdahaleye hazırlanmıştı.

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, fabrika önüne gelerek Karabük Valisi Kemal Çeber’le görüşerek süreç hakkında bilgi verdiğini ifade etti. Bugün Karabük Belediye Başkanı ile de bir araya gelecek olan Serdaroğlu, daha sonra işçilerle birlikte siyasi parti temsilcilerine Umer Haddecilik firmasında yaşananları anlatacak.

Birleşik Metal İş’ten yapılan duyuruda, “İşten atılan işçilerin isimleri bölgedeki diğer işyerlerine verilerek işe gitmeleri engelleniyor. İşçiler açlığa mahkum ediliyor” denildi.

Uyar çelik Umer haddecilik de direniş sürüyor

2017’de işçiler kötü çalışma koşullarına karşı sendikalaşmak istediklerini belirterek DİSK BMİS da örgütlenmişlerdi. Sendika çoğunluğu sağlayarak bakanlığa başvurmuş ve 8 Aralık’ta da sendika yetkisi onaylanmıştı. Bu gelişmelerin ardından ardından patron lokavt ilan etmişti.

36 gündür direnişte olan işçiler sendikalı olarak işlerine geri dönmek istiyor.

Görüşmelerden sonra, Karabük Uyar Çelik işyerinde işten atılan işçilerin çatı eylemi sona erdi, ancak fabrika önündeki eylem devam ediyor. Işveren işçilerin geri dönüşü ile ilgili talep için değerlendirme süresi istediği açıklandı.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar