Cumhuriyet’te işçi kıyımı

Cumhuriyet gazetesinde iki hafta önce yapılan Toplu İş Sözleşmesi sonrasında işçi çıkarımı yapıldı. Alınan bilgiye göre maliyet artışları nedeniyle böyle bir uygulamaya gidildiği belirtiliyor. Ancak TGS ve işten çıkarılanların açıklamasında yaşananı keyfi ve hukuksuz bir durum olduğuna dikkat çekiliyor. Toplu sözleşme olayına ve sendikalı çalışmaya karşı bir tutum da olduğu ifade edilirken, Genel Yayın yönetmeni […]

Cumhuriyet gazetesinde iki hafta önce yapılan Toplu İş Sözleşmesi sonrasında işçi çıkarımı yapıldı.

Alınan bilgiye göre maliyet artışları nedeniyle böyle bir uygulamaya gidildiği belirtiliyor.

Ancak TGS ve işten çıkarılanların açıklamasında yaşananı keyfi ve hukuksuz bir durum olduğuna dikkat çekiliyor. Toplu sözleşme olayına ve sendikalı çalışmaya karşı bir tutum da olduğu ifade edilirken, Genel Yayın yönetmeni açıklamasında bir tasfiye düşünüldüğü, ancak karşı çıkıldığı için şimdi sekiz çalışma arkadaşlarının çıkarıldığını belirtti. Arkadaşlarının geri dönüşü için mücadele edecekleri de vurguladı.

Cumhuriyet Gazetesi’nde toplu sözleşme sonrası işten çıkarmalar başladı. Dün işten çıkarılanların isimleri şöyle: Olcay Büyüktaş Akça (Yazı İşleri Müdürü), Sami Gürel (Spor Müdürü), Rüya Özkalkan (Düzeltme Servisi Şefi), Hilal Köse (Cumhuriyet Pazar Sorumlusu), Tuğba Özer (Muhabir),Ece Piroğlu (Muhabir), Vedat Arık (Foto Muhabiri), Mahmut Gündüz (Arşiv).

Bugün Cumhuriyet önünde sendikalar ve Şişli Etfal Dayanışması temsilcilerin de destek verdiği basın açıklaması yapıldı. İşten çıkarılanların geri dönmesini istedikleri ve bunun için ısrarlı mücadele içinde olunacağı açıklandı. Basın açıklama metni şöyledir:

TEHLİKENİN FARKINDAYIZ

Cumhuriyet emekçilerinden son çağrı;

29 Kasım 2021 günü Cumhuriyet Gazetesi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Bu lekenin mimarları, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun, Cumhuriyet Vakfı Genel Sekreteri Işık Kansu ve atanmış şirket yönetim kurulu üyeleri Osman Özer ve Adnan Arslan’dır.

Emeği yüce değer olarak gören gazetemize büyük zarar veren bu isimler, Cumhuriyet’in simge ismi İlhan Selçuk’un öğrencilerini, çocuklarını gazeteden kovma kararı almışlardır. Bu kararı tanımıyoruz. Çünkü…

16 Kasım 2021 tarihinde yapılan Cumhuriyet Vakfı toplantısında, en az 15 kişinin işten çıkarılması, bununla ilgili Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya’nın öneri sunması kararlaştırılmıştır. Bu karar sonrası gerek Genel Yayın Yönetmeni Küçükkaya, gerek yazı işleri ekibi ve gerekse servis şefleri, çekincelerini dile getirmiş, hiç kimsenin işinden olmaması için yapıcı öneriler ve özverilerde bulunma kararı almıştır.

Ancak, çalışanın sesine kulak tıkayan, kendilerine sunulacak önerileri bile beklemeyen Alev Coşkun, Adnan Arslan ve Osman Özer’den oluşan şirket yönetim kurulu, Cumhuriyet ilkeleriyle uyuşmayan bir kararla sekiz çalışma arkadaşımızı Cumhuriyet’ten koparmıştır. Bu kararla, Cumhuriyet Vakfı tarafından gazeteyle ilgili kararlarda tek yetkili kılınan Yürütme Kurulu ve Genel Yayın Yönetmenliği makamının iradesi çiğnenmiştir.

Arkadaşlarımızın aramızdan koparılmasına gerekçe olarak gösterilen “ekonomik nedenler” savını kabul etmiyoruz. Bu, Cumhuriyet’in gazetecilik anlayışına vurulmuş bir darbe, yayın çizgisine yönelik bir operasyondur. Bu operasyonun kimler tarafından yapıldığını biliyoruz…

Seçim sürecine giren Türkiye’nin en önemli gazetesinin yayın politikasına müdahale girişiminin de tehlikenin de farkındayız…

Türkiye’nin en köklü, en etkili gazetesi olan Cumhuriyet’i yönetme yetisine ve ilkelerine sahip olmayan Alev Coşkun, Işık Kansu, Adnan Arslan ve Osman Özer’i derhal istifaya davet ediyoruz.

Cumhuriyet’in gerçek sahipleri okurlarımıza, hiçbir koşulda desteklerini esirgemeyen Cumhuriyet dostlarına dayanışma ruhuyla sesleniyor, saygılarımızı sunuyoruz…”

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar