İZOCAM’da grev var

İzocam Ticaret ve Sanayi’nin Kocaeli ve Mersin’deki fabrikalarında çalışan işçiler toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine greve başladı. İşçilerin talebi, işten çıkarılan arkadaşlarının işe geri alınması ve zam taleplerinin karşılanması. ‘Mücadelemizden geri adım atmayız’ Örgütlenme sürecinde işveren engelleriyle ve oyalamalarıyla karşılaşan sendikalı işçiler görüşmelerde anlaşma olmayınca greve başladı. İşçiler Kocaeli Dilovası’daki fabrika önünde “İzocam’da […]

İzocam Ticaret ve Sanayi’nin Kocaeli ve Mersin’deki fabrikalarında çalışan işçiler toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine greve başladı. İşçilerin talebi, işten çıkarılan arkadaşlarının işe geri alınması ve zam taleplerinin karşılanması.

‘Mücadelemizden geri adım atmayız’

Örgütlenme sürecinde işveren engelleriyle ve oyalamalarıyla karşılaşan sendikalı işçiler görüşmelerde anlaşma olmayınca greve başladı.

İşçiler Kocaeli Dilovası’daki fabrika önünde “İzocam’da grevimizi başlatmış bulunuyoruz” diyerek ve 95 işçi Tarsus’daki İzocam fabrikası önünde grev başlattı.

Kristal-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Serdar Başyiğit, işçilerin uğradığı hak gasplarını ve süreci anlattı:

“İşçi arkadaşlarımızın aldığı ikramiyeleri maaşın içerisinde göstermeye çalıştılar. Bu yıl 20,3 bir enflasyon var. Buna karşılık bize önerdikleri zam oranı 185 lira. Bu da yüzde 7’ye denk geliyor. Bu koşullarda grev kaçınılmaz oldu. Kime, neye güveniyorlar bilmiyoruz. Grev ertelensin diye bekliyorlar. Kocaeli fabrikası ile eş zamanlı olarak greve başladık. Grev yasağı gelirse mücadelemizden geri adım atmayız. Biz her zaman çözüm yolu ararız. Burası yeni örgütlendiğimiz bir yer. İlk sözleşmemiz. Masada bitirmek isterdik ama olmadı. Süreci bekliyoruz.”

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar