Dört bin İşçi “beslenme hakkı” için yürüyüş eylemi yaptı

İstanbul İkitelli’deki Başakşehir Şehir Hastanesi inşaatında çalışan 4 bin işçi, bugün beslenme hakkı kapsamında, ‘sağlıklı ve doyurucu yemek’ talebiyle eylem yaptı. 6331 sayılı işçi sağlığı ve iş güvenliği yasasında besleyici doyurucu sağlıklı yemek hakkı olmasına rağmen, özellikle örgütsüz- sendikasız işçilerin bulunduğu iş yerlerinde yemek sorunu yaşanabiliyor. Yemek ve işçi beslenmesi konusu, artık “beslenme hakkı, sağlıklı […]

İstanbul İkitelli’deki Başakşehir Şehir Hastanesi inşaatında çalışan 4 bin işçi, bugün beslenme hakkı kapsamında, ‘sağlıklı ve doyurucu yemek’ talebiyle eylem yaptı.

6331 sayılı işçi sağlığı ve iş güvenliği yasasında besleyici doyurucu sağlıklı yemek hakkı olmasına rağmen, özellikle örgütsüz- sendikasız işçilerin bulunduğu iş yerlerinde yemek sorunu yaşanabiliyor. Yemek ve işçi beslenmesi konusu, artık “beslenme hakkı, sağlıklı ve doyurucu beslenme “ kavramlarıyla işçilerin beslenme sorunu başlığı altında tartışılıyor ve müdahale ediliyor. Düşük kalorili beslenmeye, sağlıksız ve yetersiz beslenmeye karşı çıkılarak, insan sağlığına uygun sağlıklı beslenme talebi ve işyerlerinde toplu iş sözleşmesiyle sağlanması bilinci gelişmeye başladı.

İstanbul İkitelli’deki Başakşehir Şehir Hastanesi inşaatında yaşanan sorunla ilgili olarak, DİSK Dev Yapı-İş sendikası:

“Şantiyelerde besleyici doyurucu yemek halktır. Bu hak mücadele ile kazanılacak. Rönesans İkitelli şehir hastanesinde aralarında üyelerimizin de olduğu inşaat işçileri kaliteli yemek için direnişe geçti.” açıklamasını yaptı.

Yemekhanede yaşanan sorunlar nedeniyle bugün öğle yemeğinden sonra başlayan şantiye içindeki yürüyüşle de dile getirilen “besleyici ve doyurucu” yemek talebi, işçi temsilcileri ile firma yetkilileri arasında bir görüşüldü ve eyleme son verildi.

Artı Gerçek haberine göre ana firma yetkilileriyle yapılan görüşmede, yemeklerin düzeltileceğine dair söz verildiğini belirten işçiler, “Eğer düzenleme yapılmazsa eylemler devam edecek” dedi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler