Taşeron işçisi Zafer Açıkgözoğlu’nun ölümünden işverenler sorumlu

Zafer Açıkgözoğlu,  dört yıl önce iş cinayetinde yaşamını yitirmişti. Çapa Tıp Fakültesi’nde patlayan lağım suyunu temizlemek için zorla kanalizasyona indirilmiş ve burada enfeksiyon kapmış ve karaciğer yetmezliğine yakalanmıştı. Tedavi sürerken Zafer Açıkgözoğlu yaşamını yitirmişti. 2014 yılında işverenler olan üniversite yönetimi ve taşeron şirket hakkında suç duyurusu yapılmış ve yargılama başlamıştı. Yargılamada önemli bir aşamaya gelindi. […]

Zafer Açıkgözoğlu,  dört yıl önce iş cinayetinde yaşamını yitirmişti. Çapa Tıp Fakültesi’nde patlayan lağım suyunu temizlemek için zorla kanalizasyona indirilmiş ve burada enfeksiyon kapmış ve karaciğer yetmezliğine yakalanmıştı. Tedavi sürerken Zafer Açıkgözoğlu yaşamını yitirmişti.

2014 yılında işverenler olan üniversite yönetimi ve taşeron şirket hakkında suç duyurusu yapılmış ve yargılama başlamıştı. Yargılamada önemli bir aşamaya gelindi.

Avukatlar Yıldız Ertuğ Önder ve Onur Deniz’in savunmasını üstlendiği davada savcılığın atadığı bilirkişi, iş cinayetinin sorumlularını tespit etti. Bilirkişi raporunda üniversite rektörlüğü ve taşeron şirket yöneticileri sorumlu bulundu. Adli tıp kurumu işçinin kaptığı enfeksiyon ile ölümü arasında bağlantıyı tespit etmesi sonucu da Rektör Yunus Söylet ve taşeron şirket yetkilileri hakkında ‘taksirle adam öldürmeye sebebiyet verme’ suçlamasıyla dava açıldı. Ancak rektör hakkında yargılama yapılması için özel izin nedeniyle, dosyası Özel Soruşturma Bürosuna gönderildi.

Bir ceza davasının açılması, olay kapsamında ve taşeron işçi sağlığı iş güvenliği açısından önem taşıyor.  İnternet haber sitesi Diken’e bu konuda açıklama yapan Av. Yıldız Ertuğ Önder “Zafer’in ölümüne yol açan ihmal ve ağır kusurda üniversite yönetimi de taşeron firma ile birlikte asli kusurlu bulunmuştur. Bu nokta son derece önemlidir… Zafer’e sözümüz vardı. O’nu unutmadık, unutmayacağız. Dava, 2017 Aralık ayında İstanbul 18’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.” Şeklindeki açıklamasıyla açılan davanın ve gelinen noktanın önemini açıklamıştır.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar