EMAAR işçisi, Covid19 önlemi alınmayınca iş bıraktı ve haklarını aldı

Emaar Square AVM şantiyesi işçileri, Covid19 için önlem alınmayınca “çalışmama hakkını” kullanarak iş bıraktı ve firmanın bulunduğu binanın önünde eylem yaptı. Emaar Square AVM’nin şantiyesi inşaat işçileri, uzun süredir sağlıksız koşullarda çalıştırıldıklarını ve Koronavirüs salgını dolayısıyla tehlikede olduklarını belirtiyorlardı. Gerekli önlemler alınmayınca çalışmama haklarını kullanan işçiler dün yaptıkları  eylemle talepleri olan haklarını aldılar. İşveren tarafından […]

Emaar Square AVM şantiyesi işçileri, Covid19 için önlem alınmayınca “çalışmama hakkını” kullanarak iş bıraktı ve firmanın bulunduğu binanın önünde eylem yaptı.

Emaar Square AVM’nin şantiyesi inşaat işçileri, uzun süredir sağlıksız koşullarda çalıştırıldıklarını ve Koronavirüs salgını dolayısıyla tehlikede olduklarını belirtiyorlardı. Gerekli önlemler alınmayınca çalışmama haklarını kullanan işçiler dün yaptıkları  eylemle talepleri olan haklarını aldılar. İşveren tarafından sağlanan otobüslerle işçiler memleketlerine götürülecek.

Covid19 salgın risklerine karşı birçok işyerinde önlemlerin alınmasında ciddi sorunlar yaşandığı biliniyor. Ücretsiz izin talepleri veya kısa çalışma uygulaması sorunlu da olsa yavaş yavaş uygulanmaya başladı.

Yaklaşık 20 bin işyerinde 400 bin işçi için kısa çalışma programı uygulanacak. Bu sayılar giderek artıyor.

Değişik bir uygulama ise örneğin THY ortak olduğu yer hizmetleri şirketi TGS de  ise, bugünlerde zorlamayla yıllık izin uygulaması yapılıyor.

İstanbul Üsküdar’da bulunan Emaar Square AVM şantiyesinde çalışan inşaat işçileri, patrondan haklarının verileceği sözünü aldı, böylelikle işçiler haklarını eylem yaparak kazanmış oldu.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar