İşçi grev yasağını dinlemedi: Soda Koromsan’da grev başladı

Dün gece Bakanlar kurulunun 60 gün grev erteleme kararını işçiler dinlemedi. 530 kişinin çalıştığı ve Petrol-İş sendikasının örgütlü bulunduğu Soda Kromsan fabrikası iş yerlerinde bu sabah grev başladı. Mersin’de bulunan Soda Sanayi AŞ’ye ait üç işyerinde işçiler greve çıktı. Petrol-İş Sendikası ile işveren arasında toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanmaması üzerine gece 00:00′ da grev pankartı […]

Dün gece Bakanlar kurulunun 60 gün grev erteleme kararını işçiler dinlemedi. 530 kişinin çalıştığı ve Petrol-İş sendikasının örgütlü bulunduğu Soda Kromsan fabrikası iş yerlerinde bu sabah grev başladı.

Mersin’de bulunan Soda Sanayi AŞ’ye ait üç işyerinde işçiler greve çıktı. Petrol-İş Sendikası ile işveren arasında toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanmaması üzerine gece 00:00′ da grev pankartı fabrikaya asıldı. Grev bölgedeki sendikalar tarafından destekleniyor.

Bakanlar kurulunun bir hafta önce aldığı ve bu sabah resmi gazetede yayınlanan kararında: “Soda Sanayii Anonim şirketi’ne bağlı bazı işyerlerinde Petrol-İş Sendikası tarafından alınmış olan grev kararının ‘milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğü’nden, ertelenmesi hakkındaki ekli kararın yürürlüğü konulması; 6356 sayısı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 63. maddesine göre Bakanlar Kurulu’nca 17/05/2018 tarihinde kararlaştırılmıştır.” Deniliyordu.

16 yıllık AKP iktidar sürecinde çok sayıda grev erteleme kararı alınmış, bazı sektörlerde de grev hakkını yasaklayan kanunlar çıkarılmıştı. AKP nin sermaye ve patronlar yararına gerçekleştirdiği önemli politika ve uygulamaların  ortaya saçıldığı ve tartışılarak sorgulandığı günlerde başlayan grev çok anlamlıdır.

Mersin Soda Kromsan önünde yapılan açıklamalarda grevde kararlılık ve TİS için masaya çağrı ve taleplerin kabul edilmesi ifade edildi. İşçiler “Yıllardır düşük ücretlerle geçinmeye çalıştıklarını söyleyerek bizleri açlığa mahkum eden ve bir adım ileri gitmemizi istemeyen işverene karşı el ele vererek direnmeye geldik. Bu grevi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu engellerin hepsini aşıp geçeceğiz. Davamızın sonuna kadar arkasındayız. Yılmayacağız, yıldırmalara karşı duracağız. Grev yasaklandı ama biz grev hakkımızı kullanacağız. Yasalar yasakları emretse de biz o emirleri dinlemeyeceğiz. Kararımızın arkasındayız” dedi.

Bakanlar kurulu yasağını dinlemeyen işçiler hakları için grevde kararlı.

Evrensel gazetesinin haberine göre, Petrol-İş Genel Mali Sekreteri Turgut Düşova yaptığı açıklamada grev nedenini şöyle belirtti:

“8 maddede anlaşamadık. İşveren maaşa 390 brüt veriyor. Biz 740 istedik. İşverenlerin dün tavrı değişti. ‘Makul bir şey söyleyin, yoksa bizim bir şeyimiz yok’ demeye başladılar. Bu kadar zamandır müzakere edilen toplu iş sözleşmesinde bir anda tavırları değişti. Biz kendilerine de söyledik, ‘Kesip attığınıza göre grev yasağına güveniyorsunuz’ dedik. Ama görüyorsunuz işçi kararlı ve düşük ücret dayatmasını kabul etmeyecek

Petrol-İş sendikası ve Soda Kromsan işçilerinin başlattığı grev sonrasında, bakanlığın da dahil olduğu görüşmeler sürüyor.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar