Flomar’da sendika düşmanı patronlardan işçi kıyımı

Petrol-İş sendikasının örgütlendiği Flomar kozmetik fabrikasında, sendikalı oldukları için işten çıkarılan işçi sayısı 115 i buldu. Sendika düşmanı patronların hukuksuz tavrına karşı işçiler direniş başlattı. Gebze OSB de bulunan Flomar fabrikasında, kozmetik tekeli sayılan Fransız Yves Rocher grubunun da ortaklığı bulunduğu bildirliyor. Sendikal çalışmaların 2018 yılı başında başladığı Flomar kozmetikte, patronlar sendikal çalışma ve örgütlenme […]

Petrol-İş sendikasının örgütlendiği Flomar kozmetik fabrikasında, sendikalı oldukları için işten çıkarılan işçi sayısı 115 i buldu. Sendika düşmanı patronların hukuksuz tavrına karşı işçiler direniş başlattı.

Gebze OSB de bulunan Flomar fabrikasında, kozmetik tekeli sayılan Fransız Yves Rocher grubunun da ortaklığı bulunduğu bildirliyor.

Sendikal çalışmaların 2018 yılı başında başladığı Flomar kozmetikte, patronlar sendikal çalışma ve örgütlenme hakkını tanımayarak suç işledi. ilk aşamada 12 sonra da 70 kadar işçiyi işten çıkardı. Petrol-İş sendikasının yasal hakkını tanımayan patronlar, işçilerin sendikal örgütlenme hakkını da hiçe sayarak dün itibariyle 115 işçiyi işten çıkardı.

Flomar işçileri ve Petrol-İş sendikası, patronun baskıcı ve hukuksuzluğuna karşı direniş başlatmış bulunuyor. Direnişe destek veren bir kısım işçiyi de işten çıkaran patronlar, sendika hakkına sahip çıkan ve birbirine destek veren işçilerin tavrını kıramıyor.

 

Petrol-İş Sendikası Mayıs ayının başından itibaren, işverenin bu tutumunu protesto etmek üzere kitlesel basın açıklamaları dahil birçok eylem gerçekleştirdi. İşveren sendikanın ve işçilerin örgütlenme iradesine sahip çıktığı ve işvereni sağduyuya davet ettiği bu uyarı eylemlerinin ardından toplu işten çıkarmalara başladı. 15 Mayıs Salı günü toplu işten çıkarmalara karşı, işverenin sendika düşmanı tutumunu protesto etmek üzere Flormar fabrikasının önünde direniş başladı. Direnişe fabrikada çalışmaya devam eden sendika üyelerinden de yoğun bir destek sunuluyor.

Fransız kozmetik tekeli Yves Rocher, “insana ve doğaya saygı”yı marka mottosu olarak benimsiyor. Marka saygınlığı adına, çok sayıda sosyal sorumluluk projesine imza atmış durumda…   Ancak Türkiye’de bu kuralını unutan şirket, 10 maddelik BM Küresel İlkelerinden olan “İşverenler, çalışanların sendikalaşma ve toplu müzakere özgürlüğünü desteklemeli…” kuralını da bu tutumuyla çiğnemiş oluyor.

Flomar direnişi uluslararası işçi sınıfı desteğini alması da bekleniyor.

İşçiler mücadelede ve gasp edilen haklarını geri almada kararlı bir duruş sergiliyor. Emrah Daştan isimli direnişçi işçi yaptığı açıklamada şunları ifade ediyor:

Çalışma şartlarımızın iyileştirilmesi için sendikalaştık. İçeride haksızlığa, adaletsizliğe karşı gelmek için 5 ay önce arkadaşlarımızla sendikalaşmaya başladık. Bu süreç içerisinde arkadaşlarımıza tehditlerde bulunuldu, genel direktörler bizleri odalarına çağırarak, sendikalaşmaktan vazgeçmezsek bizleri işten atacaklarını söylediler. Bir arkadaşımız şeker hastasıydı, bu süreçte yaşanan baskıyla felç geçirdi, sol tarafı yüzde 90 tutmuyor, evinde yatıyor, o da işten atıldı. Başta felç geçiren arkadaşımız için, adaletsizliğe uğrayan bütün işçiler için fabrika önünde direnişimizi başlattık. Bu ramazan gününde ekmeğimizden olduk. Yeni evlenen, çocuğu olan arkadaşlarımız var. Bize destek veren, taşeronda çalışan arkadaşlarımızı kapının önüne koydular. Bundan sonrası için biz Flormar’ın kapısına Petrol-İş’in bayrağını dikeceğiz. Kendimizden vazgeçtik, felç yatan arkadaşımızın onuru için mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz” (Hasret Gültekin Kozan-evrensel)

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar