KESK, İLO’nun İstanbul toplantısını boykot edecek

“OHAL Koşullarında Yapılacak ILO Toplantısı Emekçilere Kazandırmaz, Kaybettirir!” diyen KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Kondederasyonu), ILO toplantısına katılmama kararı aldı. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 10. Avrupa Bölge toplantısının, 2-5 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul’da yapılması karar vardı. Ancak Almanya sendikalarının itirazı sonrasında uluslararası sendikal kurumlar olan ETUC ve ITUC, AKP hükümetinin emekçilere yönelik baskıcı OHAL-KHK uygulamaları […]

“OHAL Koşullarında Yapılacak ILO Toplantısı Emekçilere Kazandırmaz, Kaybettirir!” diyen KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Kondederasyonu), ILO toplantısına katılmama kararı aldı.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 10. Avrupa Bölge toplantısının, 2-5 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul’da yapılması karar vardı. Ancak Almanya sendikalarının itirazı sonrasında uluslararası sendikal kurumlar olan ETUC ve ITUC, AKP hükümetinin emekçilere yönelik baskıcı OHAL-KHK uygulamaları nedeniyle toplantının İstanbul’da yapılmamasını, yapılması durumunda ise bunun AKP tarafından kullanılacağı gerekçesiyle ertelenme veya yer değişikliği istemişti. Görüşmelerde bir sonuç çıkmayınca ETUC ve ITUC boykot kararı almıştı.

KESK açıklamasında AKP Hükümetinin darbe uygulamalarını aratmayan politikalarında ısrar etmesi, ILO ve diğer uluslararası sözleşmeleri ihlal etmesi, çalışma yaşamını OHAL/KHK rejimiyle yönetmesi gibi nedenlerden dolayı 10. ILO Avrupa Bölge Toplantısına katılmayacağını duyurdu. Açıklamada, AKP Hükümetlerinin son yıllarda çalışma yaşamında emekçiler aleyhine ve sermaye lehine çok sayıda düzenleme gerçekleştirdiğini, güvencesiz, taşeron ve sözleşmeli istihdamın tüm itirazlarımıza rağmen yaygınlaştırdığı belirtilen açıklamada, sendikal hak ve özgürlüklerin her gün biraz daha budanarak yandaş konfederasyonlar ve sendikalar oluşturduğu, sendikal ayrımcılığı yapıldığı ifade edildi.

Boykot kararına katılacağını açıklayan KESK yönetim kurulu, gerekçelerini şöyle açıkladı:

“15 Temmuz darbe girişimi sonrası gerçekleşen AKP sivil darbesi ile temel hak ve özgürlükler neredeyse tümüyle askıya alınmış, sendikal hak ihlallerinde dehşete düşüren artışlar yaşanmış, ilan edilen OHAL muhalif tüm kesimlerin tasfiye edilmesi için kullanılmaya başlanmıştır. Çalışma yaşamı tam anlamıyla AKP kuşatması altındadır.

Konfederasyonumuz muhalif duruşu nedeniyle hedef haline getirilmiş, sendikal faaliyetlerimiz fiilen suç kapsamında değerlendirilmiş, adli ve idari soruşturmalarla etkinliklerimiz açıkça engellenmiştir.

Halen Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın 4009 üyesi ihraç edilmiş olup yüzlercesi açığa alınmıştır.

31 Ağustos 2017 Pazartesi günü, okulların açılmasına günler kala, sendikamız EĞİTİM SEN üyelerine yönelik büyük bir sürgün furyası başlatmış,  yaklaşık 1100 EĞİTİM SEN’li eğitim emekçisi farklı illere sürgün edilmiştir.”

KESK Yürütme Kurulu adına yapılan açıklamada “OHAL’in kaldırılması, KHK’ların geri çekilmesi, hukuksuzca, sorgusuz/sualsiz ihraç edilen, açığa alınan emekçilerin görevlerine iade edilmesi, sürgün politikasının terk edilmesi ve sürgünlerin durdurulması çağrımızı yineliyoruz” denildi.

KESK yaptığı bu açıklamayla, üst sendikal örgütlerinin aldığı boykot kararına uyacağını bildirdi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar