İşçi iradesini hiçe sayan sendika düşmanı patrona karşı grev

Düzce Cam fabrikası işçileri ve Kristal-İş sendikası, sendikal örgütlenmeyi ve demokratik haklarını tanımayan, toplu iş sözleşmesi yapmaya da yanaşmayan patronun baskı ve duyarsızlıklarına karşı yarın greve çıkacak. İşten atma ve sendika çalışmasın yürüten işçilere yönelik işten atma dahil birçok baskıyı uygulayan işveren, Kristal-İş sendikasıyla görüşmeye yanaşmıyor. Sendika tarafından yapılan açıklamada yetkili sendika olmalarına rağmen muhatap […]

Düzce Cam fabrikası işçileri ve Kristal-İş sendikası, sendikal örgütlenmeyi ve demokratik haklarını tanımayan, toplu iş sözleşmesi yapmaya da yanaşmayan patronun baskı ve duyarsızlıklarına karşı yarın greve çıkacak.

İşten atma ve sendika çalışmasın yürüten işçilere yönelik işten atma dahil birçok baskıyı uygulayan işveren, Kristal-İş sendikasıyla görüşmeye yanaşmıyor.

Sendika tarafından yapılan açıklamada yetkili sendika olmalarına rağmen muhatap bulamaması nedeniyle grev kararı alındığı belirtildi.  Açıklamada “Atılan işçiler derhal geri alınsın. İşveren sendikasızlaştırmaya yönelik yasa dışı baskılara son versin. İşveren, işçilerin temsilcisi olan Kristal-İş’le en kısa zamanda görüşme masasına otursun” talepleri dile getirildi.

Yaklaşık dört yıldan beri süren sendikalaşma mücadelesinde bugüne kadar seksenden fazla işçinin işten çıkarıldığı işyerinde, gelişmeler şöyle açıklandı:

“İşveren yetki tespitine temelsiz gerekçelerle itiraz etti ve dava açtı. Düzce Cam işvereni bu gerekçelerin dayanaksız olduğunun farkındaydı ve davayı kaybedeceğini de biliyordu. Amaç yetkiye itiraz edip sendikalaşmayı yok etmekti. Sendikalaşmaya öncülük yapan işçiler işten atıldı. İşten atma furyası 2016 yılının şubat ayında başladı ve aralıklarla devam etti. İki yıllık hukuk mücadelesinin ardından yetki davasını kazanan taraf sendika oldu. Ancak işveren davayı kaybettikten sonra da sendikayla görüşmeyi kabul etmedi. Devlet tarafından atanan resmi ara bulucuyla bile görüşmedi. Geçtiğimiz birkaç ay içinde Kristal-İş tarafından yasa gereği atanan işyeri temsilcileri ve diğer kimi sendikalı işçiler de işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçilerin sayısı 80’i geçti”

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar