Sendikal engellemeye karşı haklı işgal ve işçi direnişi

Sendikal hakları için mücadele eden Smart Solar işçileri baskılar artınca fabrikayı işgal etti. Eylem kazanımla sona erdi. İnsanca koşullarda çalışmak ve Toplu iş sözleşmesi hukukuna göre çalışmak amacıyla sendikalaşan işçiler, sendika temsilcisinin işten çıkarılması ve Birleşik Metal-İş sendikasından istifa etmeleri için baskıları artınca işgal gerçekleşti ve direniş başlatıldı. Kocaeli Gebze’de Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlü Smart […]

Sendikal hakları için mücadele eden Smart Solar işçileri baskılar artınca fabrikayı işgal etti. Eylem kazanımla sona erdi.

İnsanca koşullarda çalışmak ve Toplu iş sözleşmesi hukukuna göre çalışmak amacıyla sendikalaşan işçiler, sendika temsilcisinin işten çıkarılması ve Birleşik Metal-İş sendikasından istifa etmeleri için baskıları artınca işgal gerçekleşti ve direniş başlatıldı.

Kocaeli Gebze’de Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlü Smart Solar işçileri, patronun işten atma saldırılarına karşı fabrikayı işgal etti. Üretimi durduran yaklaşık 250 işçi fabrikayı terk etmiyor.

Üretimi durduran işçiler ve dayanışma için fabrika önüne gelen işçiler, sendikal yetkilerinin tanınmasını, işten atılan arkadaşlarının geri alınmasını istiyor.

Smart Solar işçileri bir süredir sendikal hakları için mücadele ediyorlar. Bakanlıktan gelen yetkiye karşı ayak oyunları yapan ve sendikal baskıyı artıran işverene karşı direniş gelişti.

Smart Solar fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenen işçilerden öncü işçi Perşembe günü işten çıkarıldı. Bunun üzerine akşam vardiyası üretimi anında durdurarak işgal eylemi başlattı. Geceyi fabrikada geçiren işçilere sabah saatlerinde fabrikaya gelen diğer vardiyalar da katıldı. 3 vardiyadan yüzlerce işçi ise anında iş bırakarak kendilerini fabrikaya kapattı.

Yaklaşık 250 işçi fabrika içinde beklemeye başladı. Eylem, sabah vardiyası için gelen 50 işçinin de katılmasıyla devam ediyor. Birleşik Metal-İş üyeleri de işçilere destek için fabrika önüne geldi.

Birleşik Metal İş Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın işçilerin fabrikanın sosyal tesislerinde beklediklerini belirterek, “Biz de dışarı bekleyerek onlara destek veriyoruz. İşveren ile diyalog kurulamadı” dedi. Aydın diyalog kurulamaması ve işverenin işçilerin taleplerini dikkate almaması durumunda eylemlerini sürdüreceklerini söylemişti.

İşgal ve direnişin ardından, işten atılan işçinin işe geri alındığı ve görüşmelerin başladığı işgalin sona ereceği bildiriliyor.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar