Nuriye ve Semih davasında savunmaya baskı: 18 avukat gözaltında

Açlık grevlerinde 190. Güne ulaşan ve tutukluluğu süren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça duruşması öncesinde savunma avukatları gözaltına alındı. Dayanışma Platformu, ilk mahkeme duruşması için Ankara’ya kitlesel dayanışma çağrısı yaptı. İlk duruşması gerçekleşecek olan mahkeme için birçok dernek, platform, siyasal hareket, parti, emek ve meslek örgütleri, 14 Eylül duruşmasına kitlesel katılım çağrısı yaptı. Duruşmada kitlesel […]

Açlık grevlerinde 190. Güne ulaşan ve tutukluluğu süren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça duruşması öncesinde savunma avukatları gözaltına alındı. Dayanışma Platformu, ilk mahkeme duruşması için Ankara’ya kitlesel dayanışma çağrısı yaptı.

İlk duruşması gerçekleşecek olan mahkeme için birçok dernek, platform, siyasal hareket, parti, emek ve meslek örgütleri, 14 Eylül duruşmasına kitlesel katılım çağrısı yaptı. Duruşmada kitlesel katılımla güçlü bir dayanışma gerçekleştirilmesi talebi, dağıtılan bildiri ve afişlerle ifade edildi.

Avukatlar gözaltına alındı ve savunma belgelerine el konuldu

OHAL KHK’sıyla işlerinden ihraç edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça davasının 14 Eylül günü görülecek ilk duruşmasına 2 gün kala, savunmalarını üstlenen avukatların ev ve işyerlerine operasyon düzenlendi. 18 Avukat, savunma belgeleriyle birlikte gözaltına alındı.

İHD İstanbul Şubesi’nden yapılan açıklamada “Avukat Ezgi Çakır ve Avukat Aytaç Ünsal,  gözaltına alınırken işkenceye uğramıştır.  Avukatların ofislerinde Baro görevlisi ve Cumhuriyet savcısı bulundurmaksızın usule aykırı arama gerçekleştirilmiştir.” Bilgilendirilmesi yapıldı.

Hukukçulardan yapılan açıklamalarla baskın ve gözaltılar protesto edilerek, savunma görevlerinde kararlılık ifade edildi. ÇHD ve ÖHP şu açıklamaları yaptı:

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD): “Ne Nuriye ve Semih’i hapishanelere kapatmak ne de avukatlarını gözaltına almak yetmeyecek. Nuriye ve Semih’i avukatsız bırakmayacağız!”

Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP): “Tüm meslektaşlarımızı 14 Eylül’de Nuriye, Semih ve Halkın Hukuk Bürosu avukatları ile dayanışmaya davet ediyoruz!”

Nuriye ve Semih ile Dayanışma platformu, Ankara’ya kitlesel atılım ve dayanışma çağrısında bulundu. Platform bileşenleri kitlesel katılım yapacak.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar