İnsanlık dışı saldırı ve hakarete uğrayan cenaze Dersim’de defnedildi.

İnsanlık dışı saldırı ve tehditlerle Ankara-İncek Mezarlığına defin işlemi engellenen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesi, Dersim Mezarlığında defnedildi. İnsanlık dışı saldırı, toplumda yaygınlaşan nefret söyleminin hangi boyutlara getirildiğinin bir örneği olarak çok tepki gördü ve sert söylemlerle kınandı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk, önceki […]

İnsanlık dışı saldırı ve tehditlerle Ankara-İncek Mezarlığına defin işlemi engellenen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesi, Dersim Mezarlığında defnedildi.

İnsanlık dışı saldırı, toplumda yaygınlaşan nefret söyleminin hangi boyutlara getirildiğinin bir örneği olarak çok tepki gördü ve sert söylemlerle kınandı.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk, önceki akşam Ankara’da hayatını kaybetti. Hatun Tuğluk’un cenazesi bugün Batıkent’te bir cem evine getirildi. Buradaki törene, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP milletvekilleri, Ahmet Türk ile yakınları katılmıştı.

Ancak cenazenin Ankara-İncek mezarlığına defni sırasında, ırkçı-gerici bir grup “Bu cenazeyi defnettirmeyeceğiz” diyerek bir saldırı gerçekleştirmiş ve Anne Hatun Tuğluk cenazesinin defnedilmesini engellemişti.

Baskı ve tehditlerle defin işlemini engelleyen insanlıktan çıkmış güruhun saldırı ve tehditlerinin çevik kuvvet polisi tarafından seyredildiği, ancak daha sonra bazılarının gözaltına alındığı bildiriliyor.

Yaşanan insanlık dışı saldırı olayı, toplumun tüm kesimlerinde tepki ve öfkeyle karşılandı, büyük tepki gördü.

SAKIK: “LİNÇ TEHLİKESİ YAŞADIK”

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine katılan Sırrı Sakık, defin işlemine yönelik saldırıyı basına anlattı. Duygu ve düşüncelerini ifade eden Sırrı Sakık: “Birkaç saat boyunca linç tehlikesi yaşadık. Bir güruh saldırdı ve bütün güvenlik güçleri seyretti. Korkunç! şeklinde konuştu.

Olay sırasında saldırganların sayısının sürekli arttığını kaydeden Sakık, takviye polis ekiplerinin de gelmediğini söyledi. Saldırı sırasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüğünü aktaran Sırrı Sakık, şöyle devam etti:

“Toprağın altında buluşmayı bile beceremiyorsak bu iklimi yaratan siyasetçilerin günahı yok mu? Asıl konuşulması gereken budur. Evi İncek’te bir anne. Hep pencereden bakar, beni bu mezara gömün’ dermiş. Onu vasiyeti gereği arzu ettiği mezarlığa gömmeye çalışırken ‘Buraya Kürdü, Alevi’yi, Ermeni’yi gömdürtmeyiz! Gömerseniz de çıkartır parçalarız!’ diye bağırdılar. İnanabiliyor musunuz? O sırada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu aradım ve konuştum. ‘Durum çok vahim’ dedim. Ancak önce 20-30 kişi olan saldırganların sayısı 100’e çıktı. Takviye polis gelmedi. Saldırganlar polislere adıyla ve ‘… ağabey’ diye hitap ediyorlar; ‘…Ağabey sen de bizim sağa gel’ diye bağırıyorlardı. Bir Kürdün, bir Alevi’nin, bir Ermeni’nin bu topraklarda gömülmeye hakkı yok mu? Herkesin bu iklimin nasıl yaratıldığını sorgulaması lazım.”

HDP tarafından Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesinin İncek Mezarlığı’ndaki defin işlemleri sırasında yaşananlarla ilgili açıklama yaptı. Basın açıklamasında:

“Eş Genel Başkan Yardımcımız Sayın Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesinin defin işleminden sonra Ankara İncek Mezarlığı’nda ırkçı bir saldırı düzenlendi. İnsani ve dini değerlerden zerrece nasibini almamış bir barbarlar güruhu, ‘Cenazeyi buraya gömdürmeyiz’ diyerek saldırdı. Cenaze defnedildiği mezardan çıkarılarak tekrar morga götürüldü.

Toplumun her hücresine düşmanlık tohumları serpen, ağzını her açtığında toplumda kutuplaşmayı derinleştiren, halkları birbirine düşürmek için elinden geleni yapan iktidar bu yaşananların tek siyasi sorumlusudur. Düşmanlık ektiğinizde barbarlık biçersiniz. İşte bu gerçek bir kez daha ortaya çıkmıştır.

İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, Başbakan ve nihayetinde AKP Genel Başkanı, kendilerine biat eden bütün kurumlar ve mensupları ile birlikte bu utanç durumunun müsebbibidir, yaratıcısıdır, sahibidir.

Acımız büyük. Karşımızda duran ve insani hiçbir değere sahip olmayan bu barbarlar güruhunu ve onların başındaki siyasi iradeyi gördükçe kararlılığımızı da büyütüyoruz. Bu yaşananları ve buna sebep olanları en sert biçimde kınıyor ve protesto ediyoruz.

Hatun Tuğluk’a bir kez daha Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve halkımıza da başsağlığı ve sabır diliyoruz.

İnsani değerlere sahip çıkanlar er ya da geç bu kötülüğü bertaraf edecektir. Zulüm, baskı ve kötülükle abad olunamayacağını görecek ve yaşayacaksınız.” denilerek, olay karşısındaki duygu ve düşünceler ifade edildi.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar