Yalova’da Alevilere ait evler işaretlendi

Önceki gün Yalova’da beş Alevi evine “Alevi K” yazısıyla Alevi yurttaşlara yönelik taciz ve tahrikler yapıldı. Birçok Alevi örgütü gibi İstanbul-Esenyurt Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı da tepki göstererek faillerin bulunmasını istedi. Önceki gün Yalova Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı, karanlık eylemlerin son bulmasını ve sorumluların cezalandırılmasının istendiği basın açıklaması eylemi yapılmıştı. Tepkilerin artması karşısında […]

Önceki gün Yalova’da beş Alevi evine “Alevi K” yazısıyla Alevi yurttaşlara yönelik taciz ve tahrikler yapıldı. Birçok Alevi örgütü gibi İstanbul-Esenyurt Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı da tepki göstererek faillerin bulunmasını istedi.

Önceki gün Yalova Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı, karanlık eylemlerin son bulmasını ve sorumluların cezalandırılmasının istendiği basın açıklaması eylemi yapılmıştı. Tepkilerin artması karşısında Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan yazılı açıklamada ise, Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki evlerin duvarlarına kırmızı boyayla “Alevi K” yazıldığının tespit edildi belirtildi. Bunun üzerine “halkı kin veya düşmanlığa tahrik etme veya aşağılama” suçundan ivedi soruşturma başlatıldığı açıklanmıştı

Tokat’ta Alevi köyleri işaretlenmişti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geçtiğimiz hafta Tokat’ın Almus İlçesi Almus Devlet Hastanesi Halk Sağlığı bölümünde filyasyon ekibinde çalışan doktor Ö.M.İ, Arısu Köyü’nden gelen bir yaşlı kadın hastanın köyünü bulmak için hasta yakını Ümit Erdoğdu’ya bir harita göndererek köyünün nerede olduğunu işaretlemesini istemiş. Hasta yakını Ümit Erdoğdu, haritada bölgedeki köylerin eski ve yeni isimlerinin altında sadece Alevi olan köy isimlerinin altında kırmızı yazı ile “Alevi” yazdığını görmüş ve “Bu ayrımcılık, kabul edilemez” diyerek tepki göstermişti.

Konuyla ilgili olarak tepki gösteren diğer bir kurum da İstanbul-Esenyurt Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı ve Yönetim Kurulu oldu.

Dün yapılan açıklamada Yalova’da Alevilere ait evlerin işaretlendiği ve taciz edildiği vurgulanarak, “Yobazlar” olarak tanımlanan IŞİD zihniyetli tahrikçiler tarafından yapılan saldırı kınanmış ve faillerinin bulunarak ve yargıya çıkarılmasını istenmiştir.

Açıklamada devamla şöyle denilmiştir.

“Merhaba Canlar,

Bu saldırı ve tehditler yeni değil. Maraş’ta, Malatya’da, Sivas’ta, Gazi’ de, Çorum’da, Kayseri’de ve Alevilerin yoğun olarak yaşadığı köy kasaba ve mahallelerde yapılmaya devam ediyor. Tokat’ta harita üzerinde işaretlenen Alevî köyleri de bu tacizin bir parçasıdır. Üstelik bunu yapan bir hastanenin kadrolu doktorudur.

Alevilere yapılan bu tehdit ve tacizler tek başına olaylar değildir. Meczup yapmış diye basitleştirilmiş bir hale getirilmek istenmesi de bu yüzden. Biz Aleviler olarak bunun örgütlenmiş bir yapının “seyrek” tehdit ve tacizleri olarak görüyoruz. Daha şimdiye kadar bu eylemleri yapan birileri yargılama yapılmaması ve bulunmaması da ayrı ve vahim bir durumdur.

Aleviler yüzyıllardır bu saldırılara göğüs germiştir. Ancak yönetim edenlerin bu tacizleri ve eylemleri görmezden gelmesi de ayrı bir ihmal ve sorumsuzluktur. Bunları tacizleri yapanlar IŞİD zihniyetinin bir parçasıdır. Bunlara sessiz kalmak vahşi IŞİD zihniyetine sessiz kalmaktır. Tüm Canlarımızı bu tacizlere karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu”

Emek.org.tr olarak biz de Alevi yurttaşlara yönelik bu girişimi, korku ve panik yaratma, taciz-tehdit ve dikkatleri toplumsal sorunlardan uzaklaştırmaya yönelik bir gündem saptırma çabası olarak değerlendiriyoruz. Alevi yurttaşlarımıza karşı kışkırtıcı taciz olayı kabul edilemez.

Bu insanlık dışı davranışı şiddetle kınıyoruz.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar