Ahmet Şık’a ”Raif Bedevi Cesur Gazeteciler Ödülü”

Tutuklu bulunan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık,  Almanya’da bulunan Friedrich-Naumann Vakfı tarafından verilen Raif Bedevi Cesur Gazeteciler Ödülü’ne layık görüldü. Raif Bedevi kimdir ve ödül neden veriliyor? Raif Bedevi Suudi Arabistanlı blog yazarıdır. İki yıl önce İslam’a hakaret ettiği gerekçesiyle, Suudi Arabistan’da 10 yıl hapis cezası ve bin kırbaç ile kırbaçlanma cezasına çarptırılmıştı. Kırbaçlama gibi […]

Tutuklu bulunan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık,  Almanya’da bulunan Friedrich-Naumann Vakfı tarafından verilen Raif Bedevi Cesur Gazeteciler Ödülü’ne layık görüldü.

Raif Bedevi kimdir ve ödül neden veriliyor?

Raif Bedevi Suudi Arabistanlı blog yazarıdır. İki yıl önce İslam’a hakaret ettiği gerekçesiyle, Suudi Arabistan’da 10 yıl hapis cezası ve bin kırbaç ile kırbaçlanma cezasına çarptırılmıştı. Kırbaçlama gibi insanlık dışı uygulama, 20 hafta sürdürülmüştü. Ceza infazında camide halkın önünde her seferinde 50 kırbaç vuruluyor.

32 yaşındaki Raif Bedevi, cuma namazı sonrası Cidde’nin El Cefali camisinde 20 hafta boyunca ve her seferinde 50 kez kırbaçlandı.

Almanya ‘da Hür Demokrat Parti’ye (FDP) yakınlığı ile bilinen Friedrich-Naumann Vakfı, baskılara karşı çıkarak gazetecilik haklarını savunmak ve insan hakları ihlallerine dikkat çekme nedeniyle ödül düzenliyor.

Friedrich-Naumann Vakfı tarafından yapılan açıklamada, İslam’ın etkili olduğu ülkelerde gazetecilerin gösterdiği cesaretin değerini vurgulamak ve insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için verildiği belirtildi.

Ödül gerekçesi olarak, Ahmet Şık’ın  tutumunun “Türkiye’de özgür medya ve halen cezaevinde bulunan bütün gazeteciler açısından olağanüstü önemini gösterdi” denildiği açıklamada, Ahmet Şık’a atfen “açık sözlü, zor zamanlarda dahi mesleği için mücadele eden ve yanlış durumlara işaret eden bu kişi saygı ve takdiri hak ediyor” denildi.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar