143 davayla yargılanan Av. Eren Keskin’e İnsan hakları ödülü

İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Av. Eren Keskin’e İsveç’teki Anna Dahlbäck Anı Fonu tarafından 2017 yılı ‘İnsan Hakları Ödülü’ verildi. Av. Eren Keskin hakkında devam eden çok sayıda dava bulunuyor. Aynı zamanda adli kontrol şartı uygulanıyor ve yurt dışına çıkışı da yasaklanmış durumda. Özgür Gündem gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yaptığı için hakkında çok sayıda […]

İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Av. Eren Keskin’e İsveç’teki Anna Dahlbäck Anı Fonu tarafından 2017 yılı ‘İnsan Hakları Ödülü’ verildi.

Av. Eren Keskin hakkında devam eden çok sayıda dava bulunuyor. Aynı zamanda adli kontrol şartı uygulanıyor ve yurt dışına çıkışı da yasaklanmış durumda.

Özgür Gündem gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yaptığı için hakkında çok sayıda dava açılan ve yurt dışına çıkması yasaklanan Avukat Eren Keskin’e Stockholm’deki Anna Dahlbäck Anı Fonu, 2017 yılı İnsan Hakları Ödülü’nü verdi.

Av. Eren Keskin, yurt dışına çıkış yasağı bulunduğu için ödül törenine katılamadı. Keskin’in ilettiği metin Av. Sidar Güney tarafından okundu.

Mesajında, devletin resmi politikalarına karşı hiç kimsenin ifade özgürlüğü olmadığına dikkat çeken Keskin, ülkede yaşanan baskıları işaret etti.  Türkiye’de insan hakları açısından çok zor bir süreç yaşandığına, basın ve ifade özgürlüğünün ağır baskı altında olduğuna, 180 gazeteci, yazar ve insan hakları savunucusunun cezaevlerinde tutulduğunu ifade eden Eren Keskin açıklamasında,

2 kez silahlı saldırı yaşadım, cezaevine girdim, tehditler yaşadım” diyen Keskin, “Ancak eğer insan inandığı hem kendisi hem de insanlar için doğru iş yapıyorsa, bu bir yaşam biçimi haline geliyor. Ben bunca ağır hak ihlallerine rağmen tek koruyucu gücün cesaret olduğuna inanırım. Ancak insanoğlu cesaretli davranmak için yan desteklere ihtiyaç duyar. Bu desteklerin en anlamlısı ‘uzaklardan’ gelen destek” dedi.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar