Avrupalı sendikalardan AKP’nin baskıcı politikalarına boykot

Avrupalı sendikalar, AKP hükümetinin işçiler ve sendikalar üzerinde uyguladığı baskıcı politikalar gerekçesiyle, dönemsel ILO toplantısının İstanbul’da yapılmasına karşı çıktı. Sendikalar, AKP’nin politikalarına alet olmak istemediklerini açıkladı. Sendikalar ve demokratik kitle örgütleri üzerindeki hükümetin baskıcı politikalarına tepki gösteren Avrupalı sendikalar, ILO’nun  (uluslararası çalışma örgütü) 2-5 Ekim tarihlerinde İstanbul’da yapmayı planladığı 10. Avrupa Bölge toplantısının gerçekleştirilmesine itiraz […]

Avrupalı sendikalar, AKP hükümetinin işçiler ve sendikalar üzerinde uyguladığı baskıcı politikalar gerekçesiyle, dönemsel ILO toplantısının İstanbul’da yapılmasına karşı çıktı. Sendikalar, AKP’nin politikalarına alet olmak istemediklerini açıkladı.

Sendikalar ve demokratik kitle örgütleri üzerindeki hükümetin baskıcı politikalarına tepki gösteren Avrupalı sendikalar, ILO’nun  (uluslararası çalışma örgütü) 2-5 Ekim tarihlerinde İstanbul’da yapmayı planladığı 10. Avrupa Bölge toplantısının gerçekleştirilmesine itiraz etti. ILO toplantısının başka bir ülkede yapılmasını istedi.

Görüşmelerden bir sonuç alamayan Almanya sendikalar Konfederasyonu (DGB), Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC)  ile Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) temsilcilerinin de İstanbul’daki toplantıya katılmayacağını ve boykot kararı alındığını açıkladı.

ILO dört yılda bir Avrupa bölge düzeyinde, yaklaşık 50 ülkeden hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinin katıldığı toplantılar yapılıyor. Bağlayıcı özelliği de bulunan toplantılarda ekonomik ve sosyal, hukuksal vb sorunları görüşerek kararlar alınıyor. Boykot kararının etkisiyle ILO toplantısının yapılıp yapılamayacağı da belirsiz hale geldi.

Boykot nedeni: “Türkiye’de baskı ve korku iklimi…”

Alman Sendikalar Konfederasyonu (DGB) Başkanı Reiner Hoffmann, Alman basınından Deutsche Welle’ ye yaptığı açıklamada, AKP iktidarının son dönemde demokrasi, işçi hakları, örgütlenme özgürlüğü gibi konularda yaşanan gelişmelerden rahatsız olduklarını, buna tepkilerini gösterdiklerini söyledi.

Hoffmann, “Türkiye’de son aylarda sendika üyesi on binlerce çalışan büyük ölçüde Kanun Hükmünde Kararnameler dayanak gösterilerek, gerekçe sunulmaksızın ve hukuki itiraz hakkı tanınmaksızın işten çıkartıldı, sosyal güvenlik sisteminin dışına itildi” diye konuştu.

İnsan hakları savunucularının sistematik baskı altında olduklarını, sahte, gerçek dışı bahanelerle tutuklandıklarını” da söyleyen Hoffmann, “Bu yolla Türkiye’de baskı, korku iklimi yaygınlaştırılarak eleştirel sivil toplum susturulmaya çalışılıyor” dedi.

ILO’nun bölgesel toplantısının İstanbul’da yapılmasını uygun görmediklerini belirtirken, şu görüşleri dile getirdi: “ILO bölgesel toplantısının Türk siyasi liderliği tarafından basında kötüye kullanılması, istismar edilmesi tehlikesi bulunmaktadır. Türkiye’deki baskıcı iç politika ve sınırlandırılmış basın özgürlüğün nedeniyle, bu etkinlik yaşanan mevcut gelişmelerle dürüst bir şekilde yüzleşmeye de katkı sağlamayacaktır. Bu nedenlerden ötürü DGB, İstanbul’daki bölgesel konferansa katılamaz, katılmak da istemez.”

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar