Posco Assan işçi eylemine polisin gözaltı engeli

Sendikal çalışmaları işten atılmayla engellenen Birleşik Metal İş  sendikası ve PoscoAssan işçilerinin düzenlediği Ankara yürüyüş eylemi, gözaltı yapılarak engellenmek istendi. Birleşik Metal-İş Başkanı Adnan Serdaroğlu: “Devlet, patronlarla işbirliği içinde işçiye saldırmaya devam ediyor!” açıklamasını yaptı. 41 gündür fabrika önünde direnerek haklarını arayan işçiler bugün Posco Assan’da işten atılan işçiler ve Birleşik Metal-İş yetkilileri olarak saat […]

Sendikal çalışmaları işten atılmayla engellenen Birleşik Metal İş  sendikası ve PoscoAssan işçilerinin düzenlediği Ankara yürüyüş eylemi, gözaltı yapılarak engellenmek istendi.

Birleşik Metal-İş Başkanı Adnan Serdaroğlu: “Devlet, patronlarla işbirliği içinde işçiye saldırmaya devam ediyor!” açıklamasını yaptı.

41 gündür fabrika önünde direnerek haklarını arayan işçiler bugün Posco Assan’da işten atılan işçiler ve Birleşik Metal-İş yetkilileri olarak saat 11:00’de fabrika önünden Ankara’ya yürüyüşe başlayacaktı. Yetki başvurusunun sonuçlandırılamaması ve işçilerin taleplerinin sonuçsuz kalmasına karşı başlatılan bu yürüyüş henüz fabrika önünde polis engeli ile karşılaştı.

Çalışma Bakanlığı’na yürüyüşe geçmek için fabrika önünde toplanan ve ”Kavgamız ekmek kavgasıdır” sloganları atan Posco Assan işçilerine polis saldırdı, aralarında DİSK Birleşik Metal-İş sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, yöneticiler ve işçilerin de olduğu en az 80 kişi gözaltına alındı

Posco Assan işçileri Birleşik Metal-İş’e üye olduktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yaptıkları yetki başvurusu üzerine işten atıldılar. 22 kişi ile başlayan süreçte 80’e yakın işçinin işine son verildi. Sendikalı olmanın anayasal bir hak olduğunu söyleyen işçiler ise pek çok yerde eylem yaparak TBMM’nin gündemine girmişti. AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün’ün işe iade edileceklerini sözünü vermesi üzerine eylemlerine ara veren işçiler ise işe iadelerinin gerçekleşmemesi üzerine eylemlerine devam etmişti.

Gözaltı işleminden sonra hastaneye götürülecek olanların serbest bırakılmasından sonra eyleme devam edecekleri bildiriliyor.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar