Patrondan sendika düşmanlığı: Karabük’te 38 işçi işten atıldı

Karabük’te bulunan UMER Haddecilik’te Birleşik Metal-İş’e üye olan 38 işçi işten atıldı.İşçi kıyımı karşısında,işe geri dönüş ve demokratik haklar için ‘direniş’ başlatıldı. Patronların sendika düşmanlığı bu kez Karabük’ta yaşandı. Fabrikada sendikal yetki kazanan işçilerin işlerine son vererek sendika düşmanlığı yapan fabrikada direniş başladı. Karabük Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan UMER Haddecilikte Aralık 2017’de DİSK Birleşik […]

Karabük’te bulunan UMER Haddecilik’te Birleşik Metal-İş’e üye olan 38 işçi işten atıldı.İşçi kıyımı karşısında,işe geri dönüş ve demokratik haklar için ‘direniş’ başlatıldı.

Patronların sendika düşmanlığı bu kez Karabük’ta yaşandı. Fabrikada sendikal yetki kazanan işçilerin işlerine son vererek sendika düşmanlığı yapan fabrikada direniş başladı.

Karabük Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan UMER Haddecilikte Aralık 2017’de DİSK Birleşik Metal-İş sendikasına başvuran işçiler kötü çalışma koşullarına karşı sendikalaşmak istediklerini belirterek örgütlenmişlerdi.

Sendika çoğunluğu sağlayarak bakanlığa başvurmuş ve 8 Aralık’ta da yetkisi onaylanmıştı. Fakat ardından patron lokavt ilan etmişti.

Direniş ateşi yakıldı…

BMİS’te örgütlenen 38 işçi işlerine son verildiği için bugün fabrika önünde direniş başlattı. Ateş yakarak eyleme geçen işçiler, işlerine dönünceye kadar fabrika önünde kuracakları çadırlarda direnişlerini sürdüreceklerini söylediler.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar